Pogledaj kako sve bazga djeluje na tvoje tijelo - donosimo ti i najbolji recept za sok od ove čudesne biljke

Shutterstock/Instagram
Vidi originalni članak
  • Sok od bazge mnogima je omiljeni pripravak koji ih rado vraća u dane djetinjstva, a ako si ga poželjela napraviti, znaj kako je sada pravo vrijeme
  • Cvjetovi bazge ubiru se upravo krajem svibnja, a osim sjajnog mirisa krasi ih niz ljekovitih svojstava pa tako pomažu pri probavnim i dišnim tegobama, čišćenju organizma i mršavljenju
  • Priprema soka od bazge uistinu je jednostavna i ne zahtjeva dugo vremena, a potrebna su ti i samo četiri sastojka

Osim prvih trešanja, mnogi mjesec svibanj vežu uz branje bazge te pripremu soka čiji okus mnoge vraća u bezbrižne dane djetinjstva. Bazga ima niz ljekovitih svojstava, no itekako je bitna njezina pravilna upotreba. Korijen, list, stabljika i nezreli plod sadrže cijanogene glikozide čija konzumacija može dovesti do trovanja. S druge strane, zrele bobice i cvijet sigurni su za upotrebu, no pri njihovoj konzumaciji ipak treba biti oprezan.

Bobice bazge bogate su antioksidansima, a uz obilje C vitamina sadrže i B1, B6 te E vitamin. Ipak, kod pojedinaca nakon konzumacije mogu izazvati mučninu i povraćanje. Sirova bazga se prije upotrebe mora dobro opariti kipućom vodom ili prokuhati. Bez brige, kada se bazga pravilno koristi nema nuspojava, štoviše donosi mnoštvo pozitivnih stavki za tvoje zdravlje.

Dobra hrana Pogledaj što sve celer može učiniti za tvoje tijelo, bilo da ga jedeš samog, u salati ili piješ kao sok

Niz ljekovitih svojstava

Cvjetovi bazge bogati su glikozidima, taninima, flavonoidima, karotenima i vitaminom C. Pretpostavlja se da su upravo flavonoidi koje sadrži bazga odgovorni za većinu njezinih ljekovitih svojstava. Riječ je o moćnim antioksidansima koji štite naše stanice od oštećenja, a ljekovita svojstva ove biljke poznata su već stoljećima. Korištena je tako kao diuretik te sredstvo koje pomaže u ublažavanju probavnih tegoba, žutice i ženskih bolesti. 

Bazga je ujedno i veliki saveznik u sprečavanju gripe i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, ima i detoksikacijsko djelovanje jer pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezda, a može pomoći i pri rješavanju problema akni, čireva te mrlja na koži.  Uz sve navedeno djeluje i kao diuretik, a koristi se za poticanje znojenja i olakšavanje iskašljavanja. Zbog svih tih svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju.

Trikovi iz prirode Ovako možeš uz pomoć soka od limuna posvijetliti kosu, a da je ne oštetiš

Pravo je vrijeme da pripremiš sok od bazge

Ako si i ti poželjela napraviti sok, znaj da posebnu pažnju prilikom branja cvijeta bazge trebaš obratiti na vremensku prognozu. Naime, cvjetove trebaš brati na suh i sunčan dan, nikako u slučaju da je nedavno pala kiša. Također, pri branju nastoj ubrati veće i rascvjetane cvjetove te obratit pozornost da iza cvijeta nema sitnih crnih bubica budući da ih njih zasigurno ne želiš u svom soku, a same se teško uklanjaju. Za izradu soka od bazge potrebni su ti idući sastojci: 30 većih rascvjetanih cvjetova bazge, 3 l vode, 3 kg smeđeg ili bijelog šećera i  20-30 g obične limunske kiseline.

Postupak je uistinu jednostavan!

U velikom loncu pomiješaj vodu i šećer, stavi ih na vatru i kuhaj dok se šećer ne otopi. Nakon što se pripremljena otopina prohladi u nju umiješaj limunsku kiselinu te na posljetku i prethodno oprane cvjetove bazge. Ostavi da pripremljena otopina odstoji 24 sata na mračnom i suhom mjestu. Potom odstajalu tekućinu procijedi kroz gazu (ili cjedilo) kako u njoj ne bi ostalo neželjenih komadića cvjetova. Dobiveni sok izlij u čistu i prethodno stiliziranu bocu. Pojedinci u ovaj vrlo jednostavan recept uz limunsku kiselinu dodaju i nekoliko kriški svježe izrezanog limuna.

CVJETOLOGIJA Tulipan, zumbul, visibaba... Koji je tvoj najdraži proljetni cvijet i što o tebi govori

Osim soka, možeš pripremiti i čaj

Cvjetove bazge ne moraš nužno koristiti netom nakon ubiranja već ih možeš i posušiti. Osušene cvjetove možeš samljeti i čuvati na suhom i tamnom mjestu u staklenim posudama s poklopcem kako bih ih kasnije koristila u pripremi čaja.  Ipak, ne čuvaj suhe cvjetove bazge dulje od 12 mjeseci. Ovaj čaj pomoći će ti pri liječenju viroza, gripa i prehlade, a može ublažiti probleme s kašljem i dišnim putevima. 

 

Posjeti Miss7.24sata.hr