- Postulati o tome kako živjeti zdravo kao da nikada nisu bili stroži, a pritisak da ih se pridržavamo nikada nepodnošljiviji
- Baš zato umjesto najzdravijih i najispunjenijih verzija sebe, sve češće završavamo s grižnjom savjesti kad god 'zgriješimo' i skrenemo s tog 'jedinog ispravnog' puta
- No, čini se da postoji koncept zdravog života koji ne nabija grižnju savjesti i koji ima puno opušteniji pristup koji nam se jako sviđa
Ruku gore svatko tko s vremena na vrijeme osjeti frustraciju kad god je onaj nepisani imperativ zdravog života ugrožen kakvim iskušenjem s kojim se baš svaki smrtnik gotovo svakodnevno susreće. Od viralne wellness rutine Gwyneth Paltrow koja između ostaloga uključuje i juhu od kostiju, post i detoksikaciju, do gomile objava na TikToku koje hvale dobrobiti pilatesa i slave djevojke koje piju zdrave sokove, postulati o tome kako živjeti zdravo kao da nikada nisu bili stroži, a pritisak da ih se pridržavamo nikada nepodnošljiviji.
I zasigurno nismo jedini koji se svako malo nađu pogubljeni u tolikim 'savjetima' o suplementima, super namirnicama, najboljim vježbama, brojanju koraka koje u danu moramo prijeći i čašama vode koje moramo popiti... Za razliku od nekih davnih offline vremena kada se zdrav život nekako prešutno svodio na izbjegavanje junk fooda i redovitu tjelesnu aktivnost, danas nerijetko imamo osjećaj da je on obaveza koja zahtijeva neku vrstu angažmana 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, a umjesto najzdravijih i najispunjenijih verzija sebe, sve češće završavamo s grižnjom savjesti kad god 'zgriješimo' i skrenemo s tog 'jedinog ispravnog' puta.
No, čini se da postoji koncept zdravog života koji ne nabija grižnju savjesti i koji ima puno opušteniji pristup, a zbog čega nam je u startu puno privlačniji. Štoviše, sviđa nam se toliko da smo poprilično sigurni da ćemo se upravo njegovom filozofijom voditi u godini koja je pred nama!
Čudotvorni koncept koji je sve popularniji zove se 'dirty wellness', bazira se na vjerovanju da je ravnoteža ključ sreće i zdravog života, a odoljeti mu ne mogu ni oni naizgled najpredaniji posjetitelji teretana i zagovornici svega zdravoga. Čak je i Gwyneth priznala da ni ona nije bezgrešna i da povremeno popuši cigaretu, unatoč svom naizgled superstrogom zdravstvenom režimu te je jednostavno zaključila: “To je ono što čini život, pronalaženje ravnoteže između cigareta i tofua.”
A što točno ta ravnoteža u praksi znači? Pa, budući da je wellness općenito vrlo osobno putovanje i da isti pristup ne odgovara svima, ideja je da se držimo podalje od svega onoga nam se čini pretjerano rigidnim i što nam, ukoliko se toga striktno pridržavamo, pridonosi stresu i osjećaju neuspjeha. Umjesto toga, poželjno je okrenuti se stvaranju održivih navika koje poboljšavaju naš život, bilo da je u pitanju zdravija prehrana, davanje prioriteta spavanju ili uključivanje u svakodnevicu aktivnosti koje nam smanjuju stres i čine da se osjećamo bolje. A ako negdje na tom putu poželimo sladoled ili Big Mac, samo se sjetite da i Gwyneth ponekad zamagli i pomakne vlastite granice pa zašto ne bismo i mi!
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.