Oprez! Najgore stvari koju činiš u svojoj kupaonici trebaš se što prije odreći!
- Pri svakom odlasku u kupaonicu sa sobom nosiš i mobilni telefon? Stručnjaci upozoravaju kako bi se ove navike trebala riješiti
- Mobiteli mogu poslužiti kao prijenosnici virusa i bakterija, a upravo je kupaonica mjesto koje je najpogodnije za njihov razvoj
- Korištenjem mobitela dok obavljaš nuždu nesvjesno možeš pridonijeti njegovoj kontaminaciji bakterijama te njihovom danjem prenošenju u kućanstvu
Stvarna količina bakterija na telefonu svake osobe varira, no ono što će vam svi stručnjaci reći jest daje tvoj telefon poprilično prljav. "Nije rijetkost da na mobitelima otkrijemo 100.000 bakterija i virusa, što ih čini jednim od najprljavijih predmeta s kojima svakodnevno dolazimo u kontakt", ističe mikrobiologinja Kelly Reynolds za Glamour. Naravno, to ne znači automatski da ćeš se od svih tih bakterija razboljeti.
Ipak, bolje je spriječiti nego liječiti pa se zbog prevencije zdravlja preporučuje da svoj mobitel držiš podalje od kupaonice. Upravo je to mjesto na kojem je u našem domu najlakši prijenos bakterija. Mnoge od nas imaju svakodnevnu naviku odlaska u kupaonicu u pratnji svoga mobilnoga telefona, no iz više razloga se čini kako to nije dobra ideja. Naime, mikrobi koje se iz WC školjke šire zrakom mogu sletjeti na bilo koju površinu u kupaonici, a postavljanje mobitela na istu može dovesti do kontaminacije bakterijama.
Prijenosnik bakterija
A pojedine od njih su uistinu opasne! Primjerice pomoću mobitela bakterije iz kupaonice mogu naći svoj put do kuhinje te kontaminirati hranu. Tako se nesvjesno možeš izložiti opasnosti od opasnosti od salmonele, E. coli, Shigelle i kampilobakterioze, zarazne bolesti probavnog sustava. Razlozi zbog kojih se razboliš kada si izložena patogenima su višefaktorski, ističe dermatologica Reynolds i napominje: "Koliko često dodirnete telefon, druge površine i vaše lice utječe na rizik od izloženosti, a važna stavka je i vaš sveukupni imunitet te navika pranja ruku i učestalost dezinficiranja telefona."
Nadalje, mobitel može biti i prijenosnik zaraze unutar jedne obitelji. Primjerice, jedan član kućanstva može u sebi nositi virus koji će se tek kroz dva do tri dana pokazati kao prehlada. Premda držiš fizičku distancu od njega, virus si i sama pokupila upravo zahvaljujući mobitelu koji je poslužio kao svojevrsni medij. Velik broj ljudi koji mobitele nose na WC će ga nakon toga bez problema unijeti i u spavaću sobu pa čak i odložiti na krevet, što cijelu situaciju čini još opasnijom.
Uzrokuje i probleme s kožom
Budući da je mobitel u neposrednom kontaktu s našim licem, nerijetko nečistoće koje se nalaze na njemu mogu uzrokovati probleme s kožom. Zbog toga dermatolozi savjetuju da češće razgovaramo pomoću zvučnika, odnosno bez korištenja ruku te da redovito čistimo lice i dezinficiramo telefon. U vrijeme pandemije koronavirusa, ovo potonje pravilo važnije je no ikada, a upravo ovdje se možeš prisjetiti kako to na pravilan način dezinficirati svoj mobilni uređaj.