- Ne postoji ništa gore nego nemirno se vrtjeti u krevetu i ne moći zaspati iako se osjećaš umorno, a san ti nikako ne dolazi na oči
- Nesanica je najčeši poremećaj spavanja koji uzrokuje anksioznost i povećanu sklonost nervozi
- Ako si i ti umorna od nesanice, donosimo ti savjet stručnjaka za ublažavanje problema sa spavanjem
Osjećati se odmorno nakon buđenja i zadržati taj osjećaj tijekom dana ono je što svi očekujemo kada navečer legnemo u krevet. Za naše zdravlje nije važno samo koliko sati spavamo, već i kvaliteta sna. Svatko ima noći kad ne može zaspati. Čak i nakon dugog dana, dogodi se da legneš u krevet, a onda samo ležiš budna još neko vrijeme. Zašto to činimo? Doktorica Rebecca Robbins, suradnica znanstvenika iz Brigham-a te instruktorica medicine na Harvard Media School-u, kaže da je boravak u krevetu kad ne možete spavati najgora stvar koju možete učiniti za svoj ciklus spavanja.
Jedna od najvećih pogrešaka koju mnogi od nas čine jest kada imamo poteškoće da zaspimo, ostajemo u krevetu, prevrćemo se i mislimo da ćemo ako još samo malo ostanemo u krevetu doista zaspati. Ali zapravo radimo suprotno. Namećemo mozgu činjnicu kako je krevet mjesto gdje se događa nesanica. Šaljemo signale kako to nije mjesto gdje ćemo utonuti u san, već tamo gdje se prevrćemo i namještamo.
Većina ljudi ne zaspi one sekunde kada im glava dotakne jastuk, pa se nemoj uznemiravati ako ne možeš zaspati tog istog trenutka kada legneš u krevet. Znati ćeš kada je izgubljeni slučaj ostati ležati u krevetu, iako se čini nemogućim da ćeš uskoro utonuti u san.
Ako imaš problema sa spavanjem, ove namirnice će ti pomoći da lakše zaspeš
Koliko je potrebno da utonemo u san?
Dobro odmorenoj osobi trebati će oko 15 minuta da zaspi. Dakle, čak i ako imaš vrlo zdrave navike spavanja, ipak će ti trebati neko vrijeme da zaspiš. Ali ako u posljednje vrijeme često imaš problema sa snom, pa se susrećeš s time da podsvijesno govoriš "O ne, ne opet, ne opet. Ne mogu zaspati, ne opet večeras", upravo tada trebaš ustati iz kreveta i započeti postupak ispočetka.
Što kada ne možemo zaspati?
Ovo može biti veoma teško ako se samo želiš ušuškati i zaspati. No, doktorica Robbins kaže da se isplati. "Kad sam bila mala sjećam se kako je moja majka govorila: "Moraš ostati u krevetu, to je vrlo važno. Ostani u krevetu. Naspavat ćeš se. Bolje je nego ništa", priča doktorica. Ali puno je bolje ustati iz kreveta i resetirati mozak. Pokušaj učiniti nešto bezumno, poput svakodnevnih obaveza. To može biti prostiranje rublja, odlaganje posuđa ili čitanje nekoliko stranica dosadne knjige. A onda kad se umoriš, vrati se u krevet i ponovno pokušaj zaspati. Važno je napomenuti kako i liječnici napominju da je najbolje izbjegavati zaslone, poput televizije, računala i jako svjetla, jer oni uvelike utječu na naš san.
Ponekad je nemogućnost zaspati noću povezana s dnevnim ponašanjem. Jedan od velikih krivaca je kofein. "Ako ste u krevetu i ne možete zaspati jer vam srce ubrzava, pumpa krv, to bi moglo biti zato što ste konzumirali previše kofeina", kaže stručnjakinja. U tom slučaju, savjet je da izbjegavate kofein popodne i ograničite jutarnju kavu na jednu ili dvije šalice. Drugi razlog može biti večera preblizu spavanja. "Proces probave oduzima malo energije i malo vremena i to vas može spriječiti da ne zaspite." Također je preporuka da se suzdržavamo od intenzivnih treninga neposredno prije spavanja.
Naši životi su se promijenili
Ali ponekad ponašanje nema nikakve veze s tim. Neke noći teže zaspimo i to je u redu. Teškoće sa spavanjem događaju se svima nama, a sada više nego ikad, jer smo prošli kroz pandemiju. "Naši su se životi potpuno promijenili, a spavanje je funkcija onoga što se događa tijekom naših dana", kaže dr. Robbins. "Primijetite da je to sasvim normalno i polako to prihvatite. Shvatite da će sljedeći dan biti malo teži. Biti ćete umorniji, ali dajte sve od sebe." I ne zaboravi da bi sljedeće večeri san mogao postati puno lakši.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.