Native sadržaj

Kako smo odlučile prelomiti: Otišle smo iz korporacija i pokrenule nešto svoje

  • Predstavljamo žene koje su godinama radile u korporacijama te odlučile pokrenuti vlastite biznise
  • Od umjetne inteligencije, proizvoda za estetsku medicinu do stilističkog savjetovanja - svaka od njih bila je inovativna i odlučna baviti se samostalnim biznisom
  • Inspiriraj se pričama ovih uspješnih poduzetnica

Često razmišljaš o tome kako bi bilo super imati nešto svoje, bez radnog vremena i šefova koji ti kroje život? Imaš tisuću ideja i zamisli o biznisu, ali kada dođe moment realizacije, slediš se i od straha ne djeluješ? Kao motivaciju donosimo priče tri žene koje su odlučile hrabro kročiti u poduzetničke vode i nisu se osvrnule unatrag.

Stilska jednadžba

Stilistica Ivana Pavić je nakon godina rada za druge, poglavito medije, taman prije no što je korona pokucala na vrata, odlučila da je vrijeme da razvija svoje usluge i da je radom za druge skupila sva potrebna znanja, vještine i poznanstva kako bi uplovila u svoju vlastitu poduzetničku avanturu. "Također nisam samo slijedila naučene obrasce poslova koje sam radila i prije, nego sam osluškivajući potrebe tržišta i klijenata razvijala i razvijam nove usluge na našem tržištu kao i vlastite autorske projekte koji su jedinstveni kao takvi."

 | Autor:

Njeno poslovanje uključuje pružanje usluga osobnog stilističkog savjetovanja (online i offline), držanje edukacija iz tog područja te organiziranje evenata i radionica s tom tematikom. 

"Ta pozicija ima brojne prednosti, ali i mane. Odgovaram apsolutno za sve, sve mora proći moje odobrenje, a nerijetko radim od jutra do mraka. Čak i kada ne radim, mozak mi uvijek vrti potencijalna rješenja, ideje itd."

Ivana spominje brojne prednosti ovoga posla: "Sama odlučujem kada ću uzeti predah u toku dana, podružiti se s dragim ljudima, otići na godišnji - tako da su to neke prednosti."

Međutim, samostalan biznis pun je i izazova: "Treba znati osluškivati tržište, biti inovativan i ponuditi klijentu iskustvo koje će pamtiti. Važno je vjerovati u svoje ideje, dobro ih poslovno postaviti i biti uporan."

Estetska medicina u novom izdanju

Nataša Špehar radila je godinama u raznim farmaceutskim kompanijama. Nakon skoro pet godina na reginalnoj i rukovodećoj poziciji u jednoj kompaniji za proizvode za estetsku medicinu, logičan slijed bio je da krene u sličnom, ali samostalnom smjeru jer joj je trebao novi izazov te je s poslovnim partnerom Markom Štajdoharom otvorila vlastitu tvrtku.

"Moja firma Skinpharma bavi se distribucijom proizvoda za estetsku medicinu ali ovdje se ne radi samo o hijaluronskim filerima već želimo na tržište Slovenije i Hrvatske donijeti inovacije i nove trendove kao sto su bioremodeling i biostimulacija. Fileri su out. Prirodno, zdravo i svježe je in. Želimo da “tweekment” trend zbilja zaživi na ovom tržištu."

 | Autor:

Priznaje da je razlika između rada za druge i samu sebe u tome što ima osjećaj mirnoće i spokoja, bez obzira što su u pozadini uvijek neke brige oko poslovanja. Kao najveće izazove navodi birokraciju i papire, ali samostalan biznis joj pričinjava zadovoljstvo te ju ispunjava.

Ženama bi kao motivaciju poručila: "Ako gledamo cure koje su brzo nakon završetka srednje škole otvorile svoje biznise kao sto su frizerski i kozmetički salon, onda sve mi u svojim kasnijim 30-ima kasnimo, a možda je sada baš pravo vrijeme za nas. Nedavno mi je jedna sada već 70-godišnja kolegica iz struke rekla da je početkom svojih 50-ih okrenula karijeru i to doslovno iz ljekarne gdje je radila, u sad vrlo uspješan vinograd i proizvodnju vina. Nikad nije kasno i nikad nije rano. Samo se treba odvažiti i biti strpljiv."

Od medija do umjetne inteligencije

Hajdi Ćenan radila je godinama u medijskim korporacijama, a sada je suosnivačica i direktorica tech startupa airt koji omogućuje kompanijama analizirati i predvidjeti ponašanje svojih kupaca. Put iz korporativnog svijeta u samostalan biznis bio je postepen - prvo je iz medija prešla u digitalnu marketinšku agenciju gdje se malo više približila tehnološkom svijetu, a zatim na nagovor poslovnog partnera Davora Runje ušla u svijet umjetne inteligencije. Sada je CEO i suosnivačica tvrtke airt koja velikim korisnicima poput banaka i telekoma pomaže riješiti problem dubinske analize podataka.

Ženama bi dala savjet da se usude probati i da se ne boje: "Nikad ne znaš kako će stvari ići, to ti možda bude najbolja odluka ikad, a ako ne probaš, nikad nećeš znati."

 | Autor:

Partneri projekta Poduzetnice 3.0 su Erste banka, Phillip Morris Zagreb, Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava, Fina i Cedevita. 

Photo: None

Komentari 0