- Grad Zagreb ima više od pet tisuća imena trgova i ulica, ali samo 12 njih nosi ženska imena; evo i riječju - DVANAEST
- Iako borba za ravnopravnost žena traje već 165 godina, ona nažalost jš uvijek postoji samo na papiru
- Upravo kako bi se krenula ispravljati ova nepravda, pokrenute su kampanja i peticija kojima je cilj da se Trg hrvatskih velikana ravnopravno podijeli i da se drugoj polovici da ime TRG HRVATSKIH VELIKANKI i onih koje će to tek postati
Mi žene za ravnopravost se borimo već desetljećima. Borba koja je započela 8. ožujka još davne 1857. godine još uvijek traje, a unatoč tome što je UN još 1975. proglasio spomenuti datum za Međunarodni dan žena kao jedan od najznačajnijih civilizacijskih simbola poštivanja ravnopravnosti žena i muškaraca, i unatoč tome što smo jednako sposobne kao i muškarci, i dalje smo manje plaćene za isti posao i i dalje naša ravnopravnost postoji samo na papiru.
I uvlači se ta ista neravnopravnost u sve sfere društva pa isto tako, brojnim postignućima tijekom života unatoč, u Hrvatskoj manje od 2% ulica hrvatskih gradova nosi ime po ženama. Samo u Zagrebu, na primjer, gradu s više od pet tisuća imena trgova i ulica, samo njih 12 nosi ženska imena, iako je velikih književnica, znanstvenica i svakojakih drugih velikanki kudikamo više od toga.
Upravo kako bi se ispravila, ili barem krenula ispravljati ova nepravda, pokrenuta je kampanja kojoj je cilj da promjena krene s mjesta koje simbolizira zaslužne ljude kroz povijest - Trga hrvatskih velikana, a pod kojim se imenom i žene podrazumijevaju. Kako inicijatori ove kampanje vjeruju da se mi žene ne bismo smjele podrazumijevati, prijedlog je da se Trg hrvatskih velikana ravnopravno podijeli i da se drugoj polovici da ime TRG HRVATSKIH VELIKANKI i onih koje će to tek postati.
Svi oni koji podržavaju ovu ideju tako mogu potpisati peticiju, ali i uz potpis peticije napraviti svoju ploču s imenom djevojčice - kćeri, sestre, susjede, prijateljice... kojoj žele osigurati ravnopravnost i budućnost u kojoj će njezina dostignuća biti prepoznata i priznata. Jer svaka od nas zaslužuje živjeti u svijetu i društvu u kojem će naša postignuća biti prepoznata i priznata, a najmanje što možemo učiniti je pomoći svojim potpisom u izgradnji takvog svijeta i društva.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.