- Roman 'Putni zapisi jednog mačka' bestseller je jedne od najpopularnijih japanskih spisateljica Hiro Arikawe koji je samo u Japanu prodan u više od milijun primjeraka, a veliki je hit postao diljem zemaljske kugle
- Glavni junak romana je Nana, mačak lutalica iz Tokija naoružan snažnim instinktom za preživljavanje, a kojeg udomljuje mladić Satoru nakon što ga je udario auto
- Knjiga je to koja mnogo govori o našoj potrebi za vezom – ljudskom, mačjom ili nekom drugom, i životna je himna dobroti i samopožrtvovnosti koja pokazuje kako nam i najmanje stvari mogu pružiti najveću radost
U našem društvu koje obožava podjele svake moguće vrste, kada su kućni ljubimci u pitanju najčešće nas se dijeli na one koji vole pse i one koji vole mačke, iako nas je iskustvo poučilo da je itekako puno onih koji vole oboje, a nažalost i onih koji očito ne vole nikakve životinje i zbog kojih su azili redovito prepuni. No takvi nam danas nisu u fokusu. Dapače, danas se bavimo mačkama, točnije jednim posebnim mačkom, čovjekom velikog srca koji je tog mačka poštedio života na ulicama Japana i svim lekcijama koje je njihovo čarobno putovanje iznjedrilo.
Roman 'Putni zapisi jednog mačka' koji je upravo stigao u prodaju i na hrvatskom jeziku bestseller je jedne od najpopularnijih japanskih spisateljica Hiro Arikawe koji je samo u Japanu prodan u više od milijun primjeraka, a veliki je hit postao diljem zemaljske kugle. Ne bismo rekli da je slučajnost što ova dirljiva priča stiže iz Japana budući da je riječ o zemlji u kojoj su mačke posebno cijenjene. Prvi su put tamo stigle oko 500. godine n. e., i to kao slijepe putnice na brodovima koji su se vraćali iz Kine, a gdje su već bile pripitomljene stoljećima. Nedugo nakon toga usvajali su ih redovnici u budističkim hramovima ne bi li im pomogle zaštititi rukopise na pergamentu iliti omiljenoj hrani miševa, a do 10. su stoljeća postale toliko popularne i tražene da su si ih mogli priuštiti samo plemići.
Do kraja 16. stoljeća mačke su bile popularni kućni ljubimci u svim društvenim slojevima, no 1602. godine vlada je naredila puštanje svih kućnih mačaka u nastojanju da suzbije porast štakora čije je širenje izazvalo krah u industriji dudova svilca. Korisne u mnogim etapama japanske povijesti, mačke su postajale sve štovanije kako su stoljeća prolazila, svetišta za mačke pojavljivala su se diljem zemlje, a i danas je bijeli maneki-neko, japanska figurica sretne mačke koja nerijetko drži neki simbol blagostanja poput novčića, koia, molitvenih pločica ili daikon rotkvice smatrana simbolom sreće. I baš kada se činilo da Japan mačke ne može voljeti i štovati više nego što to već je slučaj, stigla je ova knjiga koja je poput tornada te osjećaje raspršila po cijelom svijetu, otprilike u skladu s onom dobro poznatom frazom o teoriji kaosa koja kaže da lepet krila jednog leptira u Japanu može izazvati tornado na zapadnoj obali Amerike, ali u ovom slučaju u najromantičnijoj verziji.
Glavni junak romana je Nana, mačak lutalica iz Tokija naoružan snažnim instinktom za preživljavanje, a kojeg udomljuje mladić Satoru nakon što ga je udario auto. Satoru je ljubitelj mačaka još od mladosti, nježan i intuitivan, koji još uvijek žali za svojim prvim mačkom Hachijem od kojeg se traumatično odvojio kao dijete. Pet su sretnih godina Nana i Satoru proveli zajedno prije nego što je Satoru rekao mačku da moraju krenuti na putovanje ne bi li posjetili Satoruovog prijatelja iz djetinjstva, Kosukea, sa svrhom ponovnog udomljavanja Nane. Satoru mu ne otkriva razlog, već samo kaže: “Jednostavno više ne možemo živjeti zajedno.”
Dijelom pripovijedan u trećem licu, a dijelom kroz naracije mačka Nane, roman se sastoji od tri putovanja prijateljima, a dok putuju Japanom u srebrnom vozilu kroz prekrasne krajolike i godišnja doba, Satoruova prošlost i prijateljstva koja su ga oblikovala polako se otkrivaju, kao i razlog zašto više ne može zadržati Nanu. Sa svojim povijenim repom - znakom sreće, i pustolovnim duhom, Nana je savršeno društvo za čovjeka koji ga je uzeo kao lutalicu i netko tko će ga naučiti pravo značenje hrabrosti i zahvalnosti, odanosti i ljubavi.
Knjiga je to koja mnogo govori o našoj potrebi za vezom – ljudskom, mačjom ili nekom drugom, i životna je himna dobroti i samopožrtvovnosti koja pokazuje kako nam i najmanje stvari mogu pružiti najveću radost. Na putovanja nerijetko idemo kako bismo istražili nova egzotična mjesta, posjetili stare poznanike i stekli nova prijateljstva, a ova nas priča uči da je najvažnije putovanje ono koje nam pokazuje kako slijediti svoje srce.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.