- Užitak boravka na suncu, ako se ne osigura odgovarajuća zaštita, može donijeti i neke posljedice
- Mnogi estetski nepoželjnima smatraju smeđe mrlje, poznate kao sunčane ili staračke pjege, koje mogu nastati zbog prekomjernog izlaganja suncu
- Jesu li takve mrlje uopće opasne te kako spriječiti njihov nastanak ili tretirati ih ako se ipak pojave, saznaj u nastavku
Sunčanom i lijepom vremenu koje nam osigurava ljeto radujemo se svi, a vrijeme je to kada obožavamo boraviti vani i uživati u mnogim aktivnostima. No, nepromišljeno izlaganje suncu može nam donijeti i mnoge posljedice među kojima su i sunčane pjege poznate i kao staračke pjege. Besprijekoran ljetni ten tako nam može pokvariti hiperpigmentacija kože odnosno mjestimične smeđe mrlje koje se pojavljuju uglavnom na dijelovima tijela najizloženijima suncu.
Koliko su zapravo sunčane mrlje opasne, kako ih spriječiti i naposljetku kako ih tretirati nakon što se pojave?.
Što uzrokuje sunčane pjege
Sunčane mrlje vrsta su hiperpigmentacije uzrokovane izlaganjem UV zračenju. Nakon što je izložena suncu, koža povećava proizvodnju melanina, pigmenta koji daje boju kože. S vremenom, na nekim dijelovima kože mogu se pojaviti nakupine melanina ili se ovaj pigment može prekomjerno stvarati, što rezultira pigmentacijskim mrljama, prenijeli su mediji objašnjenje iz klinike Mayo.
Ove vrste pigmentacije pojavljuje se na dijelovima tijela koji su najviše izloženi suncu, a najčešće se radi o ramenima, rukama, prsima i leđima. Mrlje su obično u ravnini s kožom i nemaju posebnu teksturu i mogu se pojaviti u kolonijama. Možeš ih prepoznati i po smeđoj boji.
Kako se najbolje zaštititi od nastanka sunčanih pjega?
Od nastanka sunčanih mrlja najbolje ćeš se zaštiti usvajanjem sigurnosnih navika prije izlaganja suncu.
Svakodnevno nanošenje kreme za sunčanje širokog spektra (SPF 30 ili više) trebalo bi ti prijeći u naviku, a posebno bi trebala obratiti pozornost na područja najviše izložena suncu poput lica, remena i leđa. Sunčane pjege vjerojatnije će se pojaviti kod ljudi sa svjetlijim tonom kože. Ipak, na ove mrlje nisu immune ni osobe tamnije puti pa bi se i one svakako trebale zaštiti.
Ipak, čak ni najmarljiviji pristup nanošenja kreme za sunčanje ne može garantirati 100 postotnu zaštitu od sunčevih zraka, zato će u prednosti biti oni koji svoju kožu dodatno zaštite od sunca nošenjem prikladne odjeće, predaha u hladu kad god je to moguće ili nošenja šešira ili sunčanih naočala.
Linija Anthelios La Roche Posay nudi zaštitu širokog spektra i rješenja koja kožu štite od UVA i UVB zračenja, dok istovremeno sprječavaju oštećenja uzrokovana UVA, UVB infracrvenim A zrakama i zagađenjem
Kako tretirati sunčane pjege?
Sunčane pjege, osim što estetski nisu najugodniji dodatak našoj koži, zapravo nisu zdravstvena prijetnja i nije ih nužno liječiti. Ipak, one koje ih žele ukloniti iz kozmetičkih razloga pomoći možda mogu proizvodi koji sadrže uobičajen sastojke za posvjetljivanje kože poput retinola ili vitamina C. No, stručnjaci upozoravaju da preparati koji se ne izdaju na liječnički recept često nisu dovoljno učinkoviti u borbi s mrljama.
Za pouzdanu metodu uklanjanja sunčevih mrlja može se obratiti dermatolozima koji mogu preporučiti upotrebu posebnih krema, tretmane specijalnih kemijskih pilinga ili laserske tretmane.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.