- Još ne tako davno medicina je izgledala potpuno drugačije
- Naši preci morali su se osloniti na zemlju i prirodu kako bi nabavili antibiotike
- Premda modernoj medicini možemo zahvaliti za produljenje životnog vijeka, još uvijek postoji mjesto za prirodne lijekove
Premda danas jednostavno možemo otići u liječničku ordinaciju i dobiti antibiotik koji će nam pomoći kod neke bolesti, postoje prirodni antibiotici koji nam itekako mogu pomoći. Otkrivamo 10 najkorisnijih prirodnih antibiotika…
1. Češnjak i luk
Češnjak i luk dijele zajednička ljekovita svojstva. Također sadrže prirodne antigljivične, antibakterijske i antikancerogene tvari. Prema publikaciji časopisa „Pharmacognosy Reviews“, "U vrijeme kada nisu postojali antibiotici i drugi lijekovi, sijalica češnjaka sama je predstavljala cijelu ljekarničku industriju zbog širokog spektra učinaka."
2. Korijen đumbira
Đumbir, nevjerojatno raznovrsna biljka, može se jesti svjež, u prahu ili osušiti kao začin. Također ga možeš konzumirati kao ekstrakt, ulje, kapsulu, pastilu ili tinkturu. Đumbir pomaže smanjiti mučninu, gubitak apetita i mučninu kod vožnje. Kao antibiotik djeluje kao snažno protuupalno te sredstvo za ublažavanje boli opće namjene.
3. Kokosovo ulje
Kad već govorimo o svestranosti, uzmi u obzir i kokos – ili, u ovom slučaju, kokosovo ulje. Prirodni je antibiotik te pomaže u liječenju kašlja, kandide, upale, pa čak i bradavica. Zbog svojih antimikrobnih svojstava, kokosovo ulje također može spriječiti ulazak štetnih patogena u probavni sustav. Kokosovo ulje je također dobar antibiotik zbog svojih antivirusnih i antigljivičnih svojstava.
4. Jabučni ocat
Jabučni ocat ćeš možda smatrati najpopularnijom stavkom na ovom popisu - i to iz dobrog razloga. Zbog toga što sadrži octenu kiselinu, moćan je protuupalni lijek. Pomaže smanjiti simptome mnogih stanja - uključujući akne, artritis i giht. Osim što olakšava bol, jabučni ocat također osigurava dobru dozu probiotika.
5. Med
Winnie Poohova omiljena hrana također je izvrsno antibakterijsko sredstvo. Med sadrži vodikov peroksid, ono što su naši roditelji voljeli stavljati po našim posjekotinama (na naš užas!). Također, istraživanja pokazuju da običan med ubija više od 60 različitih vrsta bakterija. Osim toga, med služi kao izvrstan alternativni tretman za njegu rana.
6. Ekstrakt sjemenki grejpa
Korištenje ekstrakta sjemenki grejpa seže sve do 16. stoljeća. Tada je liječio upale gastrointestinalnog trakta. Osim prirodnih antibakterijskih svojstava, potiče cirkulaciju, smanjuje upalu zglobova i štiti našu kožu od UV zračenja.
7. Ulje origana
Ulje origana ima protuupalna, antivirusna i antigljivična svojstva. Također može liječiti prehladu, infekcije i parazite. Uzimanje ulja origana kao dodatka prehrani može pomoći u zaštiti kože od štetnih bakterija.
8. Klinčići
U tijeku su opsežna istraživanja kako bi se otkrila relativno nova medicinska svojstva klinčića. Posebno područje interesa za znanstvenike jest korištenje tog začina za održavanje i poboljšanje oralnog zdravlja. Istraživanja pokazuju da klinčići učinkovito ubijaju bakterije, gingivitis i plak, što može pomoći u smanjenju upale desni. U jednom istraživanju je ispiranje usta tekućinom - koja se sastojala od klinčića, bosiljka i ulja čajevca - ubilo veći broj oralnih bakterija od vodice za ispiranje koju možeš nabaviti u trgovinama ili ljekarnama!
9. Timijan
Eterično ulje timijana uobičajeno se koristi u mnogim komercijalnim sredstvima za čišćenje u kućanstvu - toliko je moćna ova stvar. Zdravstveno, timijan je prirodni antiseptik i antimikrobno sredstvo. Može se koristiti i za sprječavanje kožnih bolesti poput akni i ekcema. Zbog svog potencijala, timijan treba razrijediti s kokosovim ili maslinovim uljem prije nanošenja na kožu.
10. Ehinaceja
Član obitelji suncokreta - cvijet ehinaceja - djeluje kao jedan od najboljih prirodnih antibiotika za prehladu. Istraživanja pokazuju da upotreba suplementa tog cvijeta može smanjiti težinu simptoma prehlade do 50 posto. Ostale prirodne antibiotske primjene uključuju: upalu uha, atletsko stopalo, sinusne infekcije i peludnu groznicu.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.