- Kad se radi o toplim zalogajima uz koje se vraćamo u djetinjstvo i dobivamo osjećaj sigurnosti, obično govorimo o comfort foodu, odnosno hrani za utjehu
- Ova hrana gotovo uvijek podrazumijeva ugljikohidrate i karakteristična je za svaku zemlju
- Od Kande preko Italije do Tajlanda, pobrojali smo 10 vrsta hrane u kojoj utjehu najradije pronalaze naši globalni susjedi
U teškim vremenima utjehu često pronalazimo u hrani, a najradije izabiremo tople obroke koje nostalgično prizivaju okuse djetinjstva i time osjećaj sigurnosti. Obično se radi o vrlo jednostavnim jelima, bogatima ugljikohidratima, ali i kalorijama. Takozvana comfort food ne poznaje geografske granice. Gdje god da se nalaziš u svijetu, uvijek ćeš moći kušati jelo za koje će ti tamošnji žitelji reći da im je najdraže.
Vrhunski kuhari tako su izdvojili 10 jela iz cijelog svijeta koja obilježavaju određena zemljopisna područja. Kako sada imaš dovoljno vremena, neka od njih mogu te inspirirati na pripremu kod kuće. Tako ćeš najbolje saznati što našim globalnim susjedima najbolje stvara osjećaj ugode, a i dobro se zabaviti.
Kanada: Poutine
Cary Docherty, glavni šef jednog restorana u Hong Kongu, a koji je vodio i restorane u Londonu za Gordona Ramsayja te Jasona Arthertona, morao je dugo razmišljati prije nego što je utvrdio koji je to najprezentniji kanadski comfort food. Kanađanin je ipak izdvojio ‘’svemogući poutine’’ kao jedino jelo koje u potpunosti simbolizira njegovu zemlju i ujedinjuje sve Kanađane.
Poutine je kombinacija pomfrita, sira Cheddar i klasičnog umaka, a u nekim verzijama može se nadograditi u poslasticu uz foie gras, crni tartuf i sezonske namirnica poput divljeg luka ili poslužiti uz ''vučenu svinjetinu'' ili chorizo.
Ovo jelo najčešće se poslužuje u lancima brze prehrane, pokretnim zalogajnicama, bistroima i restoranima.
Švedska: Semla
Rachel Khoo je kuharica svjetske reputacije, gastro spisateljica i televizijsko lice koje možemo vidjeti u gastro putopisu ‘’Moja švedska kuhinja’’. Za CNN Rachel je ispričala kako Šveđani najviše vole pecivo i to pahuljastu laganu lepinju začinjenu kardamom i napunjenu kremom od badema i vrlo lagano tučenim slatkim vrhnjem. Semla je slastica bez koje Šveđani ne mogu zamisliti svoju tradicionalnu ‘’fiku’’ – ritual ispijanja kave uz pecivo koji se obično događa u 10:30 ili 15:00 sati.
Lagano pecivo je poput brioša, bogato maslacem i dosta začinjeno. Dok se tijesto peče, maslac, šećer i začini skupljaju se na dnu peciva i formiraju se u ljepljivi umak od karamele. Odmah po vađenju iz pećnice, peciva se obilno zaliju maslacem i pospu šećerom.
Nigerija: Juha od ljutih papričica
James Beard nagrađivani je kuhar koji je kao najpopularnije nigerijsko jelo istaknuo juhu od ljutih papričica. Radi se o vrlo aromatičnoj juhi koja je začinjena posebnom vrstom muškatnog oraščića, a ovaj kuhar najradije je u juhi uživao za vrijeme kišnih dana dok je odrastao u Bronxu.
Poslužuje se sa usitnjenom zeljastom biljkom jam, a može se obogatiti bilo kojom vrstom mesa, najčešće s piletinom. Uz obilje začina poput ljutih papričica, ova juha, tvrdi James, ima učinak poput toplog zagrljaja. Poznati kuhar dodao je kako ukusno pripremljena hrana ima veliku ulogu u teškim vremenima jer mogu odvesti na mjesto mira i sjećanja i tako i utjehu i bijeg od kaosa.
Kina: Juha s rezancima
Rezanci su općenito najdraža hrana Kinezima, posebno ako je to juha s rezancima, smatra Vicky Cheng voditeljica restorana koji kombinira kinesku i francusku kuhinju.
Rezanci Kinezima nikada ne mogu dosaditi jer je postoji mnogi vrsta – s jajima, s pačjim jajima, bez jaja. Uostalom svaka regija ima svoje najdraže jelo od rezanaca. Za Vicky to je zdjela tople tjestenine s juhom od škampi poslužena uz tanjurić s umakom od čilija i crvenog octa.
SAD: Makaroni sa sirom
Šef Anna Francese Gass, autorica kuharice ''Heilroom Kitchen’’ kao najslavniju američku hranu ističe zapečene makarone sa sirom (Mac & cheese). Radi se zapravo o skromnom jelu koje je jednostavno za pripremiti, a svakom Amerikancu asocijacija je na djetinjstvo i udobnost doma.
Italija: Karbonara
Enrico Degani svoj posao kuhara rado obavlja u restoranu koji se smjestio u samostanu iz 15. stoljeća nedaleko od Torina. Talijanima, tvrdi, najdraža su jela koja povezuju ugljikohidrate i mliječne proizvode, a to se odnosi na pizzu, lazanje i razne tjestenine. Najomiljeniji zalogaj Talijanima ipak je klasična karbonara, priznao je Enrico i odao kako svaki zalogaj ovog jela Talijanima stavlja osmjeh na lice. Karbonara je jelo koje daje i potrebnu energiju zbog jaja, a fanstastičan okus jelu daje sušeno meso, poput pancete ili pršuta.
Australija: Pavlova
Australija je zemlja s mnogo različitih kultura, ali jedno je jelo omiljeno u svim kućanstvima – Pavlova. Ova slastica najradije se poslužuje uz svježe jagode i voćni umak, a smatra se uspješnom ako je meringa izvana hrskava, a iznutra mekana i podatna. Vjerojatno ne postoji nitko tko bi mogao odoljeti ovoj ukusnoj slastici.
Kuhari kažu kako je zapravo nije komplicirano napraviti. Osnova je ''meringe'' koja se dobiva od smjese bjelanjaka i šećera u koju se može se dodati i malo kukuruznog brašna ili octa. Naknadno se oplemenjuje svježim voćem, voćnim umacima ili lagano tučenim vrhnjem.
Filipini: Sinigang
Raznolika kultura Filipina ogledava se i u bogatstvu nacionalnih jela. Ipak, najviše Filipinaca kao svoj omiljeni zalogaj izabralo bi sinigang. Radi se o gulašu od svinjetine ili morskih plodova koja ima kiselkast okus zbog raznih sastojaka koja se dodaju varivu. Ovisno i želji i dostupnosti, obično se stavljaju rajčice, rotkvice, zeleni čili, posebna vrsta špinata kang kong. Uz jelo se obično poslužuje riža i riblji umak.
Velika Britanija: Nedjeljno pečenje
Nedjeljno pečenje za Britance nije tek samo obrok nego i ugodni osjećaj druženja u krugu obitelji, osobnih I školskih prijatelja. Obilan i ukusan obrok jednom tjednom uz koji se okupljaju svi članovi obitelji, u Britaniji je tradicija, a podrazumijeva pečeno meso, krumpir pečen na masnoći (uglavnom na masti od patke ili govedine) i povrće na pari, a ako je uložen poseban trud, i Jorkširski puding.
Tajland: Kai palo
U glavnom grad Tajanda, Bangkoku, jede se najbolja kai palo – juha s pet vrsta začina i tvrdo kuhanim jajima. Aromu ove juhe definiraju cimet, korijander, klinčić, anis i sečuanski papar, a jaja se u juhu uvode postupno kako bi djelomično preuzela slatko-slanu mješavinu začina. Za mnoge školarce na Tajlandu ova juha najdraži je doručak prije odlaska u školu.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.