Tko se ne voli fino istuširati – svejedno je li to prva stvar koju napravimo ujutro ili nakon popodnevnog treninga? Isperemo nakupljenu prljavštinu te pazimo i mazimo kožu raznim kremicama i losionima…
Tuširanje je obred u kojem se brinemo o sebi, to je opuštajuća rutina koja nam pomaže da izgledamo, mirišemo i osjećamo se dobro. Ali, što bi se dogodilo s našim tijelom kad bismo se prestale tuširati? Baš kao što i naši osjećaji te količina tjelovježbe mogu utjecati na naša tijela, ispada da postoji puno toga što bi se dogodilo s našim tijelima kad bismo se prestale tuširati…
Premda postoji mnogo razloga zašto bi se ljudi odrekli tuširanja – poput štednje vode ili odbijanja prihvaćanja društvenih normi, to je puno problematičnije nego što mislimo. Nećemo biti jedino pomalo odvratne i smrdljive. Postoje mnoge tjelesne promjene koje nastupaju, a mogu uzrokovati i veće i neugodnije probleme s kožom i sa zdravljem općenito. Prenosimo riječ stručnjaka o tome što se događa kad se prestanemo tuširati.
Mrtve stanice kože stvaraju 'bogat medij za rast bakterija'
„Netuširanje“ nije dobro za naše tijelo. Jedno od područja na koje će to najviše utjecati jest koža. Ako se ne tuširamo redovito (ili tek ponekad), koža će gotovo odmah reagirati – negativno. Mrtve stanice kože, znoj i čestice prašine drže se na koži, kažu stručnjaci. To je veliki problem, jer taj sloj prljavštine postaje bogat medij za razvoj nepoželjnih bakterija te smrada i raznih drugih 'ljigavoća'. Naravno, naše tijelo domaćin je mnogim dobrim bakterijama, ali one uglavnom nisu vidljive golim okom ili nosom. Kad se prestanemo tuširati, bakterije koje nastanu ne nestanu iz našeg vidokruga, uma, mirisa… Zvuči odvratno, zar ne?
Počinjemo 'mirisati' na neočekivanim mjestima
To i nije neki šok. Kad se prestanemo tuširati, pojavit će se čudni mirisi. Spomenute mrtve stanice kože i bakterije razvijaju se u raznim kutovima i šupljinama našeg tijela. Ako s bavimo aktivnostima kod kojih se znojimo, problem je još veći – jer znoj stvara vlagu potrebnu za rast i razmnožavanje gljivica i bakterija. Najčešće se to događa na području grudi, na rukama, preponama i među nožnim prstima – počinjemo smrdjeti!
Pripremi se za suhu i nadraženu kožu
Suha koža svrbi. Može i peckati te boljeti. Ukratko, osjećaj je odvratan. A kad se prestanemo tuširati, suha koža je neizbježna. Razni losioni i kreme mogu je privremeno osvježiti, ali bez vode je to jako teško – to je samo prikrivanje problema, a ne rješenje. Najbolje je kad se koža hidratizira nakon tuširanja, kažu stručnjaci.
Akne i prištići
Kao da smrdljiva, suha i prljava koža nije dovoljno loša?! Ako se prestanemo tuširati, velika je vjerojatnost da će se na raznim mjestima razviti akne. To uključuje i prsa i leđa.
Može se razviti infekcija prepone ili atletsko stopalo
Ako si ljubiteljica teretane ili trčanja, doista si ne možeš priuštiti 'netuširanje' nakon rigoroznih tjelesnih napora. Ako se ne tuširaš, može se razviti tinea cruris (kožna infekcija prepone) ili atletsko stopalo (infekcija stopala). Oboje je vrlo neugodno. Infekcije se prenose češanjem ili upotrebom zaraženog ručnika. Stoga je čistoća apsolutno presudna, odnosno tuširanje nakon tjelesne aktivnosti je obavezno.
Može se razviti 'tvrda koža'
Nije problem samo suha, prljava ili smrdljiva koža – ako se prestanemo tuširati koža otvrdne. To se stanje naziva 'retenciona hiperkeratoza' i oponaša osip. Naime, mrtva koža, prljavština i prirodna tjelesna ulja zbijena zajedno tvore ljepljivu materiju nalik ljepilu. To se može pojaviti na vratu, rukama, na stražnjoj strani koljena – i to već nakon tjedan dana bez tuširanja.
Ekcemi i drugi problemi
Ako imamo osjetljivu kožu ili patimo od ekcema i akni, netuširanje može pogoršati navedena stanja – osobito za vrijeme vrućih mjeseci (zbog jačeg znojenja).
Može se razviti gljivična infekcija
Što se duže ne tuširamo, veća je opasnost od raznih infekcija – zbog prekomjerne količine bakterija na koži. Najčešća je, naravno, gljivična infekcija.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.