- Spadaš među ranoranioce ili voliš spavati do podneva?
- Nedavno provedeno istraživanje pokazalo je da nije svejedno kada ustajemo
- Pogledaj kako tvoje navike spavanja utječu na tvoj životni vijek
Istraživači sa Sveučilišta Surrey te Sveučilišta Northwestern proveli su opsežno istraživanje spavanja i povezanosti s očekivanim životnim vijekom. Za potrebe istraživanja pratili su 400.000 muškaraca i žena u dobi između 38 i 73 godine u razdoblju od 6,5 godina. Ispitanici su se trebali podijeliti u jednu od četiri kategorije: uvijek ranoranioci, uglavnom ranoranioci, uvijek noćni ljudi, uglavnom noćni ljudi.
Noćne ptice umiru ranije
Znanstvenici su otkrili da noćni ljudi, koji su spavali do kasno ujutro, do iza 10 ili 11 sati, imaju 10 posto veći rizik od smrti od ostalih. Oko 6.500 ispitanika umrlo je u roku od 6,5 godina. Uključivali su deset posto više „noćnih ljudi“. Prema vlastitim izjavama, tijekom svog života morali su se sve češće boriti s psihološkim problemima i problemima sa želucem i disanjem, koji su se, između ostalog, razvili kao rezultat „pogrešnog“ spavanja.
Opuštaš se uz čašicu omiljenog pića prije spavanja? Evo kako alkohol utječe na tvoj san
Neispravne navike spavanja
Radni ljudi obično moraju biti u uredu svako jutro u isto vrijeme - to jest ustati rano. Ali, ako odeš spavati u 1 sat ujutro, manje ćeš spavati nego netko tko legne u 23 sata. Dugoročno, ovo ponašanje utječe na zdravlje, jer živimo u suprotnosti od svog unutarnjeg sata.
Ne možeš se suprotstaviti ovom procesu jednostavnim ranijim odlaskom u krevet? Znanstvenici kažu da to ne stoji. Unutarnji sat genetski je uvjetovan 50 posto. Zbog toga također pozivaju na prilagođavanje radnog vremena noćnih ptica - trebali bi početi kasnije ujutro, a navečer raditi duže.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.