- Pažljivo jedenje i redovita tjelovježba mogu ti puno pomoći – i to sigurno već znaš
- Međutim, ako po cijele dane samo sjediš (možda imaš posao na kojem sjediš), to može biti pogubno za tvoje zdravlje
- Stoga je krajnje vrijeme „da ustaneš“ te s pomoću ovih savjeta učiniš nešto za svoju dobrobit
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), osoba vodi sjedilački način života ako većinu svog vremena provodi radeći samo na osnovnim aktivnostima poput sjedenja, stajanja, čitanja, rada na laptopu, kućanskih poslova i možda 30-ak minuta hoda.
Na zdravlje žene osobito utječe nekoliko društvenih odrednica poput dohotka, obrazovanja, zaposlenja, društvenih veza, zajednice i sigurnosti. Osim toga, one se moraju brinuti i za svoju obitelj i djecu. "Ako nisi navikla pravilno jesti i vježbati, lakše ćete dobiti na težini; sagorjeti manje kalorija; izgubiti mišićnu snagu, imati slabe kosti; smanjen imunitet i utjecaj na krvotok i hormonsku ravnotežu. Sve to povećava rizik od kroničnih degenerativnih poremećaja poput dijabetesa, hipertenzije, srčanih bolesti, raka, respiratornih poremećaja, depresije i anksioznosti “, kaže dr. Meghana Pasi, savjetnica za prehranu.
Jedi pravilno uravnotežene obroke
Uravnotežen obrok je onaj koji sadrži sve potrebne hranjive tvari u optimalnim količinama prema prehrambenim potrebama tijela. Pokušaj uravnotežiti svaki dnevni obrok tako da osiguraš da sadrži bjelančevine, ugljikohidrate, vitamine, minerale i vlakna. Ove hranjive sastojke možeš dobiti iz pet skupina hrane: žitarice/proso, mahunarke/klice/mahunarke, jaja/meso/riba, mlijeko/mliječni proizvodi, voće i povrće.
Doručak
Jedi jaja, salatu, mlijeko, žitarice. Osigurat će složene ugljikohidrate, bjelančevine i vlakna.
Ručak
Biraj salate, klice, povrće i šampinjone i izbjegavaj kisele krastavce, paprike, prženu hranu i slatkiše.
Večernji zalogaji
Nareži si zdjelu voća.
Za piće
Kokosova voda, lasi, zeleni čaj i sok od limete dobar su način da se pobijedi dehidracija. Ne zaboravi svaki dan piti dvije-tri litre vode.
Sezonska hrana
• Jedi lokalno dostupno sezonsko voće i povrće. U svoj obrok unesi najmanje tri voća i tri do četiri povrća.
• Izbjegavaj prerađenu hranu. Ograniči unos soli na jednu žličicu dnevno.
• Izbjegavaj crveno meso. Zamijeni ga krtim mesom, peradi i ribom.
• Uključi više cjelovitih žitarica. Izbjegavaj rafinirano brašno.
Pripazi
Balansiranje obroka ne znači samo uključivanje svih ovih namirnica u prehranu. To također znači da ih konzumiraš u optimalnim količinama. Koristi jednostavnu zdjelicu za mjerenje količine hrane koju konzumiraš.
Tjelesna aktivnost
Nakon što žena uđe u 30-te, čvrstoća kostiju postepeno slabi. Počinješ gubiti mišićnu masu nakon svojih 40-ih. Istraživanja otkrivaju da je pojačana mišićno-koštana kondicija pozitivno povezana s funkcionalnom neovisnošću, pokretljivošću, zdravljem kostiju, psihološkom dobrobiti i smanjenim rizikom od nezaraznih bolesti.
Pokušaj s ovim
Trčanje stepenicama brutalan je, ali siguran način sagorijevanja kalorija.
* Hodaj stepenicama umjesto da se voziš dizalom.
* Idi na tečaj joge, plesa ili zumbe ili se igraj svaki dan sa svojom djecom.
* Ustani od stola svakih pola sata, ispruži se i idi napuniti bocu vodom.
* Svakodnevno šetaj 30 minuta.
Konzumiranje zdrave hrane i tjelesna aktivnost mogu napraviti razliku. Nemoj propustiti ključne trenutke svog života zbog lošeg zdravlja - sve što ti treba je malo svakodnevne posvećenosti samoj sebi.
Dakle, jesi li spremna?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.