Life&style
1/8

Vaše cvijeće u novom ruhu

Posuda u kojoj držite biljku je jednako važna koliko i redovito zalijevanje ili dovoljno svjetlosti. Zašto onda ne biste ovog proljeća obukli svoje lončanice u novo ruho?

Svaki vrtlar amater ima svog favorita kada su posude za biljke u pitanju. Kamen, plastika, keramika, terakota... izbor je uistinu velik i posjet vrtnom centru nerijetko daje inspiraciju za bezbroj ideja koje se nikada ne realiziraju jer ne znamo kako. Tajna je u tome da, prije svega, uzmete u obzir potrebe biljke.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies Terakota je odličan odabir za sve koji nisu sigurni zalijevaju li svoje biljke previše. Neglazirana terakota je porozna i upija vodu te spriječava truljenje korijena. Druga prednost terakote je njena težina i masivnost. Uz posude od ovog materijala ne morate se bojati da će ih vjetar ili dijete prevrnuti – one su toliko stabilne da ih je i odrasloj osobi ponekad teško pomaknuti. S druge strane, jednom kada se ovakva posuda razbije nema popravka, a posude od terakote su skupe. Nekima mogu biti i dosadne jer dolaze u jednoj boji i ne izgledaju lijepo uz suvremene minimalističke eksterijere.

Plastični lonci za biljke su lako zamjenjivi i dostupni. Teško se lome, izdržljivi su i dobro zadržavaju vodu, pa je rizik od isušivanja manji. Rupe na dnu posude služe za odvod viška vode, a tanjurić položen ispod posude će se pobrinuti da ne procuri dalje. Posude od plastike dolaze u bezbroj boja i oblika, ali velika je šansa da će izgledati jeftino. Što je kvalitetnija plastika – ljepše će izgledati, ali bez obzira na kvalitetu lakše se prevrću. Zadržavanje vode može uzrokovati truljenje korijena biljke.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Keramički lonci za cvijeće dolaze u bezbroj varijacija i uzoraka. Zahvaljujući zaštitnom premazu možete ih postaviti i izvan kuće, na kišu, vjetar ili snijeg, a one neće izgubiti na ljepoti. Najveća im je mana što ponekad nemaju otvoreza istjecanje vode što, kao i u slučaju plastičnih lonaca, može uzrokovati truljenje. Krhke su i nisu dobar odabir za obitelji s malom djecom ili većim kućnim ljubimcima.

Savjeti za kupovinu

Kada se odlučite na zamjenu lonca za cvijeće, uzmite u obzir veličinu biljke, veličinu svog vrta, terase ili balkona te potrebu biljke za vodom. Obično uz svaku biljku koju kupujete stoji etiketa sa svim relevantnim podacima koji vam mogu pomoći u održavanju. Tek kada saznate kakvu posudu tražite, krenite u odabir boje i oblika. Posude koje nemaju glazuru ili koje su izrađene od terakote dobro je namočiti na 24 sata. Na taj način će porozni materijal upiti vodu. Inače bi vam se moglo dogoditi da kada zasadite biljku, posuda upije vodu namijenjenu biljci.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Isto tako, imajte na umu redovito presađivanje biljaka iz manjih u veće posude. Kupite li kvalitetne posude, one će izdržati nekoliko generacija biljaka, a ako su nove i stare posude istog ili barem sličnog dizajna, bez obzira na starost izgledat će skladno i lijepo na vašoj terasi.

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0