- Baš svaki će prostor ljepše, vedrije, zdravije i šarmantnije izgledati uz pokoju biljku u njemu
- Neke su biljke posljednjih godina postale vrlo popularne, no zapele su s reputacijom vrlo zahtjevnih, a što odbija mnoge zaljubljenike u zelenilo
- Izdvojili smo nekolicinu koje će podići i obogatiti svaki prostor i koje samo djeluju zahtjevno, mada su uvjeti koje traže više specifični nego komplicirani
Neke su sobne biljke zapele s reputacijom ne zahtjevnih za održavanje, nego onih koje je gotovo nemoguće održati na životu. One odolijevaju svakom naporu da se za njih brine i imaju dramatične reakcije na sve uvjete koje ne smatraju idealnima, bilo da je priječ o previše ili premalo svjetlosti, vode ili vlage u zraku. Možda nemaju misli ili osjećaje, ali definitivno ostavljaju dojam kao da su odlučne prkositi gotovo svakoj osobi koja o njima brine, osim nekolicini omiljenih.
A baš kao što postoje te biljne primadone ogromnog karaktera, postoje i one koje prati reputacija zahtjevnih, iako ih je zapravo puno jednostavnije održavati na životu nego što mnogi misle. Izdvojili smo pet vrsta koje će podići i obogatiti svaki prostor i koje samo djeluju zahtjevno, mada su uvjeti koje traže više specifični nego komplicirani.
Philodendron Birkin
Već je nekoliko godina ovaj philodendron na glasu kao iznimno popularna 'dizajnerska' sobna biljka koja mnoge kolekcionare i ljubitelje zelenila oduševljava svojim čvrstim i raznobojnim lišćem. Vrlo specifičnog izgleda, s elegantnim bijelim prugicama koje se iscrtavaju preko tamnozelenog lišća, djeluje kao da bi mogla biti zahtjevna, ali je briga za nju zapravo poprilično jednostavna.
Ova nam biljka jako vizualno daje do znanja kada nije zadovoljna svojim životnim uvjetima, a što je čini prilično lakom za njegu. Općenito se smatra žednom biljkom pa ju je potrebno zalijevati kad god je zemlja suha na dodir, a što je otprilike jednom tjedno. Ako joj listovi povenu, znači da joj fali vode. Ako predugo presuši, lišće će joj postati smeđe i hrskavo. Jaka svjetlost će joj spaliti lišće, a slabo svjetlo nije dovoljno da odradi fotosintezu jer će joj nedostajati klorofil u bijelim listovima pa ju je najbolje staviti na mjesto kojem je dovoljno neizravnog svjetla kako bi zasjala u svoj svojoj ljepoti i šarama.
Katleja
I ova je biljka kao i svaka druga orhideja vrlo glamuroznog izgleda, no to nikoga ne mora plašiti. Katleja, poznata i kao korsažna orhideja, relativno je laka orhideja za održavanje, a svoje zadovoljstvo uvjetima nagrađuje velikim, mirisnim cvjetovima koji traju sve od zime do ranog proljeća. Svaki cvat traje otprilike mjesec dana prije nego što uvene i opadne, a dostupna je u mnogo različitih nijansi ljubičaste, žute, narančaste i crvene.
Jedini uvjeti koje zahtijeva su jaka, neizravna svjetlost uz tjedno zalijevanje i redovito prihranjivanje gnojivom za orhideje. Većina orhideja najbolje uspijeva kada je dnevna temperatura između 21 i 29 stupnjeva, a noćna između 13 i 16, no neće imati dramatične reakcije ako temperatura nije idealna. Jedino što vrijedi istaknuti je da orhideje poput katleje zahtijevaju posebnu mješavinu za sadnju bez zemlje pa na to treba obratiti pažnju kada dođe vrijeme za ponovno presađivanje.
Opuncija
Opuncija ili indijska smokva jedna je od izgledom najraskošnjih biljaka, a ova grmolika ljepotica iz porodice kaktusa u svom prirodnom staništu može doseći visinu do 4,5 metra. Dijelovi biljke prekriveni su bodljama, a kaktus daje ljubičaste, mesnate plodove nakon cvatnje. Dok su mnoge manje sorte uobičajene kao sobne biljke, veći primjerci čine fantastične dizajnerske elemente u svakom prostoru. Mnogi ljudi su nervozni zbog brige oko ogromnog kaktusa, ali je zapravo lakše brinuti se za veći nego za manji. Veći, zreliji kaktusi drže više vode u svom mesu od manjih biljaka pa se moraju zalijevati rjeđe nego malene. Najvažnija komponenta njege je osigurati da kaktus dobije dovoljno svjetla i da je na toplom mjestu, a najbolje će mu odgovarati jarko, izravno svjetlo, zaštićeno od hladnog propuha i zaleđenih prozora.
Lirasti fikus
Lirasti fikus ili fikus smokva diljem svijeta postoji dugi niz godina, no tijekom posljednjih mu je deset popularnost jako porasla. Iako mnogi misle da je u pitanju vrlo zahtjevna biljka, istina je da lirasti fikus nije uopće tako teško pravilno njegovati, samo treba vrlo specifičnu njegu. Potrebno ju je zalijevati jednom tjedno, dok voda ne iscuri iz drenažnih rupa, budući je u pitanju vrlo žedna biljka. Također joj je potrebno dosta jakog neizravnog do jakog izravnog svjetla, a držimo li ju na prozoru s direktnom svjetlošću, potrebno ju je svakog tjedna okretati kako bi svaka strana dobila dovoljno svjetla i kako niti jedna ne bi izgorila. Bitan faktor je da je u pitanju mjesto s postojanom temperaturom pa treba izbjegavati prozore s propuhom te prostore kraj klime, peći i ulaznih vrata. Ako se bilo koji od ova tri najvažnija zahtjeva poremeti, biljka će početi odbacivati lišće, ali čim se uvjeti vrate u normalu, ponovno će joj izrasti novi.
Sansevieria cylindrica
Poznata i kao sansevieria morska zvijezda, savršen je primjer biljke koja izgleda jako otmjeno i djeluje zahtjevno, ali je zapravo iznimno jednostavna. Njezin cilindrični oblik širi se iz tla poput morske zvijezde, s raskošnim šarenilom u nijansama srebrne i zelene, a najbolje će uspijevati na neizravnom svjetlu, iako može preživjeti neko vrijeme u uvjetima slabog osvjetljenja. Dosta je otporna na sušu pa ju je najbolje zalijevati poput kaktusa - jednom svaka dva tjedna njoj je i više nego dovoljno. Najbolji dio priče? Ova biljka voli kada joj je korijenu tijesno tako da je nije potrebno presađivati češće od jednom u nekoliko godina.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.