- Ponestalo ti je ideja za pripremu povrća ili jednostavno želiš isprobati nešto novo?
- Rješenje može biti u načinu pripreme za koju se mnogih poznati chefovi kunu da je najbolji
- Pečenjem možeš otkriti neke nove okuse poznatog povrća, a tako na svoj meni možda i uvrstiti one vrste koje si dosad izbjegavala
Zaista postoji mnogo načina pripreme povrća i sigurno već imaš neke svoje kulinarske rituale. Zapravo, pogrešan način obrade povrća gotovo i da ne postoji, ali ipak najveći znalci tvrde kako je povrće najfenomenalnijeg okusa kada se peče. Radi se o super jednostavnom načinu pripreme za kojeg nisu potrebni komplicirani recepti, a dubina okusa koja je posljedica Maillardove reakcije, uz malo karamelizacije i hrskave rubove, jamči pravi užitak za nepce. Na ovaj način, pojedino povrće možeš doživjeti sasvim drugačije a to znači da dosad ne pretjerano omiljene vrste možeš uvrstiti na svoj meni.
Nisi uvjerena? Pomisli samo na razliku između kuhanih i pečenih prokulica. Mesnata, pomalo gnjecava i nerijetko odbojnog mirisa i okusa unutrašnjost ovog povrća koje nastaje kuhanjem, u pećnici zapravo dobiva sasvim drugačiji okus – odlična kombinacija slatkoće, zapečene i hrskave vanjštine s blagom gorčinom sasvim su drugačije iskustvo. Poznati kuhari napominju kako ne postoji niti jedna vrsta povrća koja nema koristi od pečenja, pa čak i zelene salate čvršćih listova mogu u raznim kombinacijama predstavljati odvažnu kulinarsku pustolovinu.
Jednostavna priprema za najbolje rezultate
Sve što ti treba je odgovarajuće ulje za pečenje, malo soli i prstohvat znanja. Povrće jednostavno izreži na komade slične veličine i potpuno ih obložit uljem za pečenje. Rasporedi ih zatim na lim u jednom sloju, posoli i, po želji, popapri te peci na 220 stupnjeva dok ne postanu mekani iznutra i zapečeni na rubovima.
Vrlo važno je i znati koliko dugo treba peći pojedinu vrstu povrća.
- Mekano povrće (tikvice, paprika, mahune i zelene grahorice, šparoge, rajčica): 10-20 minuta
- Zeleno lisnato povrće (kelj): 6-10 minuta, ovisno koliko hrskavo voliš
- Brokula, kupus, prokulice, cvjetača: 15-25 minuta
- Luk: 30-45 minuta
- Gljive: 20-40 minuta, ovisno o veličini
- Bundeva: 30-60 minuta, ovisno o veličini komada na koju se odlučiš
- Korjenasto povrće (Mrkva, krumpir, batat, cikla): 35-60 minuta, ovisno o veličini
Kada svladaš pečenje određene vrste povrća možeš krenuti i s kombinacijama postupno dodajući povrće ovisno o količini vremena koje mu je potrebno za obradu kako bi se sve ispeklo ujednačeno. Ako se pronađe i poneki zagorjeli komadić, nemoj očajavati. Takvi dijelovi, ako ćemo vjerovati vrsnim chefovima, mogu biti posebno ukusni.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.