- Nema opravdanja za nejedenje voća i povrća u bilo koje doba godine: prepuni su ih zamrzivači
- Premda mnogim vrstama ovo nije sezona, kupiti ih možemo smrznute
- Ali pomalo smo skeptični, zar ne? Vjerojatno se ne može usporediti sa svježim
Pitaš se je li zamrznuto povrće dobro kao i svježe? Istraživanje kaže sljedeće: DA, ako ne i bolje! Prema istraživanju objavljenom u „Journal of Composition and Analysis of June 2017.“, neko zamrznuto voće i povrće može zadržati hranjive sastojke bolje od svježeg koje držimo u hladnjaku na 5 ili 6 stupnjeva Celzijusa.
Dvogodišnje istraživanje proučavalo je skladištenje borovnica, jagoda, kukuruza, brokule, cvjetače, mahuna, graška i špinata, analizirajući njihove hranjive sastojke na dan kupnje, pet dana nakon skladištenja u hladnjaku i u zamrznutom stanju.
„Kada se razmatra rashlađeno spremište u kojem potrošači drže svježe proizvode prije konzumacije, nalazi ovog istraživanja ne podržavaju zajedničko uvjerenje potrošača da svježa hrana ima značajno veću hranjivu vrijednost od zamrznutog proizvoda“, zaključak je na nakon istraživanja koje su provodili znanstvenici sa Sveučilišta Georgia u partnerstvu sa „Frozen Food Fondation“ - koja ima očigledan interes za promicanje zamrznute hrane.
„Naše istraživanje pokazuje da je zamrznuto voće i povrće nutritivno jednako - i, u nekim slučajevima, bolje – od svježeg uskladištenog“, izjavio je dr. Ronald Pegg u priopćenju. „Konkretno, bilo je više vitamina A u zamrznutom voću i povrću od odabranog svježe uskladištenog voća i povrća.“
Kako zamrzavanje zadržava hranjive sastojke?
Tehnika koja se naziva svježe zamrzavanje (povrće se zamrzava čim je spremno, umjesto da ga se stavi u kutije, na kamion, raspakira u trgovini te ga onda kupci voze kući), "zaključava" te hranjive sastojke unutra voća i povrća. "Zamrznuto povrće obično je nutritivno ekvivalentno svježem povrću, jer se obično zamrzava na licu mjesta, odmah nakon berbe“, objavila je dijetetičarka Emily Braaten. „Ovakva 'prerada' može razgraditi neke hranjive sastojke, a druge učiniti bioraspoloživijima.“
Dobivamo li dovoljno hranjivih sastojaka da nadoknadimo ono što gubimo u procesu smrzavanja? „Te su promjene beznačajne za prosječnog potrošača“, rekla je Braaten. „Važno je povećati unos povrća, bez obzira na izvor.“
Pa, bismo li trebali prijeći sa svježeg na zamrznuto?
Preskakanje lišća zelene salate i sočnih ljetnih jagoda kako bismo se uputile do zamrzivača čini se protuintuitivnim - i jest! Trebali bismo kupiti proizvode koje želimo jesti, što god nam se učini najukusnijim i najzanimljivijim. „Svi su proizvodi izvrsni“, rekla je u intervjuu Rachel Lustgarten, registrirana dijetetičarka u Weill Cornell Medicine and NewYork-Presbyterian. „Vrsta koju odabereš može ovisiti o tome kako ćeš je koristiti - na primjer, u salati je poželjnije svježe, dok je zamrznuto povrće izvrsno za prženje, a zamrznuto voće prikladno je za smoothije.“
Jedna dodatna pogodnost za kupovinu zamrznutog: možeš jesti ono što je van sezone tijekom cijele godine. Ne samo da ćeš vjerojatno uštedjeti novac kupujući zamrznute proizvode izvan sezone - umjesto da plaćaš pretjerane cijene za uvozno i vjerojatno ne tako svježe voće i povrće - zamrznuti će proizvod vjerojatno imati i bolji okus.
Pogledaj video: Znaš li da si posebna?
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.