- U pripremi hrane neki nas mali propusti mogu koštati cjelokupnog uspjeha jela
- Kako bi imali savršena jela, najčešće greške u pripremi hrane razotkrili su gastro stručnjaci
- Što trebaš izbjegavati u spremanju tjestenine, krumpira ili mesa, otkrij u nastavku
Prve male kulinarske korake napravili smo pod budnim okom naših mama kojima uglavnom dugujemo znanje o kuhanju. Populariziranjem kulinarskih emisija i pojavom mnogih food blogova možda smo pokušali naše majstorije dignuti na novu razinu. No, neke osnove za pripremu najjednostavnijih jela ispostavile su se ključnima za uspjeh, a kako sugeriraju vodeći gastro stručnjaci, često ih radimo pogrešno. Bez obzira gdje smo ih pokupili, zaslužuju pomnije objašnjenje, kako bismo uspješno nadograđivali naše kulinarsko znanje. Evo u čemu često griješimo a da ni ne znamo:
Dodavanje ulja u vodu u kojoj se kuha tjestenina
Dodavanje ulja u vodu u kojoj se kuha tjestenina kako bi se spriječilo njezino lijepljenje ili nekontrolirano ključanje vode mnogima je navika. Međutim, dodavanje ulja u vodu nije najbolja ideja ako tjesteninu planiraš poslužiti uz umak budući da će na ovaj način kuhanja ona otvrdnuti zbog čega se umak neće uspješno sljubiti s pastom.
Bacanje vode u kojoj se kuhala tjestenina
Kada je tjestenina gotova često izlijemo vodu u kojoj se ona kuhala a tjesteninu ohladimo ispod mlaza hladne vode. No zadržavanje vode u kojoj se tjestenina kuhala može oplemeniti tvoje jelo. Ako ćeš tjesteninu sljubiti s umakom, ova voda može pomoći da se svi sastojci bolje povežu a tekstura bude konzistentnija.
Vrijeme prije prvog miješanja tjestenine
Vrlo je važno tjesteninu promiješati odmah nakon što je ubaciš u kipuću vodu. Tako ćeš spriječiti njezino lijepljenje kako tjestenina odmah ispušta škrob.
Odmrzavanje mesa prije pripreme
Nakon što izvadiš meso iz zamrzivača najbolje bi bilo da pričekaš dok ono ne postigne sobnu temperaturu. U suprotnom, smrznuto meso obradit će se neujednačeno. Iznutra bi tako moglo ostati sirovo dok izvana riskiraš zagorenu koricu.
Odmaranje mesa prije rezanja
Kada je meso termički obrađeno, većina sokova nalazi se u sredini komada. Kako bi se sokovi ujednačeno rasporedili u cijelom mesu, najbolje je pričekati neko vrijeme dok se meso ‘’odmori’’.
Miješanje riže
Osim ako ne pripremaš rižoto, rižu je najbolje ne miješati. U suprotnom će se aktivirati škrob što će tvoju rižu učiniti kašastom.
Podizanje poklopca za vrijeme kuhanja
Ako rižu pripremaš u loncu, najbolje bi bilo izbjegavati podizati poklopac prije nego što je riža sasvim kuhana. Na ovaj način izbjeći ćeš rasipanje topline zbog čega riža može ostati manje kuhana na vrhu lonca u odnosu na dno. Također, poremetit će odnos vlage u loncu zbog čega riža može ispasti više suha.
Prženje hrane u ekstra djevičanskom ulju
Točka dimljenja ekstra djevičanskog ulja je na niskoj razini. Stoga, ako odlučiš ispeći odrezak na ovom ulju, riskiraš neugodan miris ali i otpuštanje otrovnih supstanci.
Priprema sirove ribe
Ako ne dopustiš da se sirova riba prije pripreme u tavi sasvim osuši, proces termičke obrade nalikovat će više kuhanju na pari nego prženju. Na ovaj način nećeš dobiti hrskavu zlatnu koricu.
Priprema zelenog lisnatog povrća
Nakon što opereš bilo koju vrstu zelenog lisnatog povrća ostavi ga da se sasvim posuši. U suprotnom bi nakon pripreme moglo biti prepušteno,ali i izgubiti na okusu.
Dodavanje maslaca u pire
Ukusan pire ne možemo zamisliti bez dodavanja maslaca. No, stručnjaci upozoravanju kako bi dodavanje hladnih kockica moglo rezultirati nepravilnim povezivanjem sa škrobom iz krumpira. Maslac je bolje prethodno zagrijati na tavi dok se sasvim ne otopi.
Previše namirnica u tavi
Kada se priprema obrok za više ljudi teško je odoljeti ne staviti što više sastojaka odjednom. No, prevelika gužva u tavi uzrokovat će isušivanje namirnica. Toplina se neće moći ravnomjerno rasporediti i uzrokovat će manjak sočnosti.
Dodavanje češnjaka
Kako se češnjak vrlo brzo termički obrađuje, dodavanjem na početku kuhanja mogla bi uništiti njegov okus.
Nedovoljno zagrijavanje tave
Prije pripreme jela, tavu bi trebala zagrijati nekoliko minuta. Preskakanje ovog koraka ostavit će meso ili ribu nedovoljno pečenom.
Kuhanje krumpira prije pečenja
Stavljene sirovih krumpira u pećnicu moglo bi rezultirati zagorenom koricom i sirovom unutrašnjosti ovog povrća. Kako bi to izbjegla i dobila savršeno hrskavu koricu mekanog krumpira, prije pečenja kratko ih prokuhaj.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.