- Pomeranci su vrlo popularni psi i posljednjih su godina omiljeni ljubimci diljem svijeta. Prvenstveno kod ženske populacije...
- Patuljasti rast, bujna dlaka i preslatka njuškica čine da nalikuju plišanoj igrački i rijetko ih se može vidjeti da hodaju. Naime vlasnice ih najčešće nose na ruci, poput modnog dodatka. Jesu li to doista?
- Otkrit ćemo ti zašto su pomeranci toliko popularni i odgovara li njihov karakter njihovoj "modnoj namjeni"?
Pomeranci su pasmina koja potječe iz njemačke povijesne pokrajine Pomeranije. Riječ je o pasmini bogate povijesti, a prema nekim izvorima jedan od najstarijih uzgajivača ove pasmine bio je i Michelangelo, a prema legendi je pomeranac bio je uz velikog umjetnika dok je oslikavao Sikstinsku kapelu. Pomeranci su bili omiljeni i među drugim povijesnim osobama, poput engleske kraljice Viktorije, američkog predsjednika Theodora Roosevelta, a navodno su dva pomeranca preživjela i potonuće Titanika.
Pomeranci su mali psi i po svom rastu su u istoj ligi kao čivava ili shih tzu. Još nose naziv i patuljasti špic. Teže najviše 3,5 kilograma i stoga su lakši čak i od većine mačaka. Međutim, zbog svog debelog, gustog krzna izgledaju veće. Sloj gornje dlake viri kroz gustu poddlaku i može biti crne, smeđe, bijele, narančaste ili sive boje te mješavine tih boja, premda ga najčešće vidimo u narančastoj boji. Glava i njuškica poput lisice, s veselim očima i šiljatim, malim, blizu postavljenim ušima, daju pomernacu karakterističan, drsko-slatki izgled.
Karakterne osobine pomeranca
Po prirodi pomeranac je još uvijek donekle pas čuvar! Premda nije nimalo strašljiv, nije agresivan, nego je prijateljski raspoložen prema drugim psima i ljudima. Inteligentan je, znatiželjan, ali zna ponekad biti i žustar te se postaviti strogo i prema puno većim psima. Često ga se doživljava kao „psa za krilo“, ali pomeranac nije toga svjestan - on je „pravi pas“ koji želi da se prema njemu tako ponašaju i da se o njemu tako brine.
Pomeranac je uvijek pažljiv, živahan i izrazito privržen svom vlasniku. S obzirom na njegove motoričke sposobnosti, treba mu puno zanimacije – čak zna lajati kad mu je dosadno. Međutim, također želi ugoditi svom gospodaru i biti blizak s njime. Ako je emocionalni odnos ispravan, pomeranac će nastojati ne činiti ništa što se njegovom vlasniku ne sviđa – čak ni lajati kad je to nepoželjno.
U kombinaciji s njegovom inteligencijom i poslušnošću, jednostavno je zabavno vježbati trikove s ovim malom slatkicom. Pomeranac je tada odan svom vlasniku i daje mu beskrajno puno ljubavi. Idealan je suputnik za parove, ali i za samce, mlade i stare. Pogodan je i kao prvi pas za neiskusne vlasnike.
Je li pomeranac pravi pas za tebe?
Pomeranac je vrlo poslušan i duboko odan svom vlasniku. Uz malo treninga, ovaj pas otvorenog duha se bez problema prilagođava svojoj okolini. Tada se uglavnom suzdržava od lajanja, kojim inače komunicira i izražava radost života. Lako se prilagođava načinu života svojih ljudi, a ugodno se osjeća i u malom stanu u gradu.
Ne treba mu čvrsta ruka na drugom kraju uzice jer rado prati „svog čovjeka“ i ne pokazuje dominaciju nad drugim psima. Dobrog je ponašanja, izuzetno je praktičan suputnik u restoranima, na putovanjima i na odmoru. Njegova (mala) veličina također ga čini izuzetno praktičnim. Da, čak može putovati u putničkom dijelu aviona u mnogim zrakoplovnim tvrtkama.
Međutim, poput velikog psa, pomeranac se mora trenirati sa svom ozbiljnošću i to od kad je štene pa nadalje. Premda mnogi smatraju kako su pomeranci nespretni i razmaženi štenci, uz malo truda za njegov odgoj lako može postati iznimno ugodno i pristojno društvo.
Ako se o pomerancu pravilno brine, prilično je dugovječan pa može doživjeti duboku starost od 15 ili više godina.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.