- Oni koji dovoljno spavaju podržavaju mršavljenje
- Međutim, novo istraživanje sada pokazuje da nas određene navike kod spavanja također mogu udebljati!
- Otkrit ćemo ti o čemu se radi kako bi izbjegla neželjeni učinak te dobro i mirno spavala
Već godinama se priča o tome kako (dobro) spavanje potiče mršavljenje. Naime, dovoljno sna ne samo da nas čini fit i živahnima, nego i smanjuje žudnju za hranom te nam tako pomaže da izgubimo težinu.
Ali, postoji i navika spavanja zbog koje se kod žena može dogoditi suprotno. Barem je to rezultat istraživanja National Institute of Health koji se pojavio u časopisu Journal of American Medical Association („JAMA“). Sukladno tome, svjetlost bilo koje vrste remeti metabolizam tijekom spavanja – što uzrokuje debljanje kod žena.
Riješi se mobitela, noćnih lampi i televizora
Jesi li jedna od onih žena koje vole drijemati dok gledaju TV? Onda bi to trebala pokušati izbjeći u budućnosti. Svjetlo remeti naš ritam spavanja i budnosti – i to svako svjetlo, od televizora do noćne lampe. To signalizira tijelu da je vrijeme da budemo budni i aktivni, a to pak zauzvrat poremeti metabolizam i oslobađa se manje melatonina koji potiče spavanje. Moguća posljedica: imamo više apetita i također jedemo više.
Za potrebe istraživanja snimljeni su i analizirani podaci od gotovo 44.000 Amerikanki dok su spavale. U usporedbi s drugim ispitanicima, žene koje su spavale s uključenim televizorom ili drugim izvorom svjetlosti u prostoriji, imale su 17 posto šanse za dobivanje težine. I to gotovo do pet kilograma u razdoblju od pet godina. U istraživanju su uzeti u obzir i drugi mogući čimbenici, poput prehrane i tjelovježbe.
Inače: znanstvenici sumnjaju da bi rezultat bio isti kod muškaraca.
Ugasi svjetlo!
Jednostavan savjet znanstvenika: trebamo spavati u mraku ako je to ikako moguće. To ne samo da mazi figuru, nego ima i druge zdravstvene prednosti. Ranije istraživanja pokazala su da poremećeni ciklus spavanja i buđenja također može povećati rizik od raznih bolesti, poput depresije, visokog krvnog tlaka i dijabetesa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.