- Ostaci hrane ti mogu pojednostaviti tjedan tako da imaš gotov obrok ili se nagomilati u dnu hladnjaka
- Zaviri u svoje rezerve na vrijeme kako nebi morala nepotrebno bacati hranu
- Otkriti ćemo ti koliko dugo možeš sigurno ostaviti ostatke hrane u hladnjaku
Ostalo ti je nešto hrane od današnjeg ručka pa ćeš je pospremiti u hladnjak? No, možda zaboraviš na nju ili iz nekog drugog razloga ostaci predugo ostanu u hladnjaku i tada ih moraš baciti. Ostaci ti mogu pojednostaviti tjedan tako da imaš gotov obrok ili se nagomilati u dnu hladnjaka, a tada su predodređeni da završe u kanti za smeće. Ključno je planiranje unaprijed tako da zaviri u svoje rezerve dovoljno prije nego što se pokvare - a za to trebaš znati točno koliko ostaci u hladnjaku mogu trajati. U nastavku ćeš saznati koliko dugo možeš sigurno ostaviti ostatke hrane i kako bi saznala koje opasnosti mogu vrebati u tvojem hladnjaku.
Većina ostataka je sigurna tri do četiri dana
Prema istraživanju, sigurno vrijeme za kuhane ostatke relativno je kratko. Ostaci kuhane hrane mogu se čuvati u hladnjaku tri do četiri dana. Za to vrijeme ostatke možeš podgrijati na pedeset stupnjeva. Neiskorišteni dio vrati u hladnjak u roku od dva sata kako bi ostala sigurna, savjetuju stručnjaci. Nikada nemoj konzumirati kuhanu hranu koja je predugo stajala u hladnjaku, odnosno više od pet dana.
Ali...možeš im produžiti život podgrijavanjem
Kao što smo spomenuli, život ostataka možeš produžiti podgrijavanjem. Nakon svakog podgrijavanja ostaci će u hladnjaku biti sigurni dodatnih tri do četiri dana.
Međutim, tijekom ponovnog kuhanja obroka možeš ubiti sve rastuće bakterije no i hranjiva kvaliteta obroka smanjit će se svaki put kad se hrana podgrije. Iz tog razloga najbolje je podgrijavati samo potrebnu količinu.
Ako ne planiraš pojesti ostatke, zamrzni ih
Zdravi doručak s kojim ćeš najduže biti sita: njezino veličanstvo zobena kaša
Ako znaš da ostatke hrane nećeš pojesti unutar perioda od tri do četiri dana, trebala bi ih staviti u zamrzivač, a ne u hladnjak. Ostaci su sigurni u zamrzivaču na neodređeno vrijeme, ali u najboljoj su kvaliteti nekoliko mjeseci, pojasnili su stručnjaci.
Umjesto da vruće ostatke stavljaš izravno u zamrzivač ili ih pustiš dase ohlade na radnoj površini, radije upotrijebi hladnjak da sigurno smanjiš temperaturu namirnica prije smrzavanja. Obavezno zatvori svoj obrok u hermetički zatvorenu posudu kako bi izbjegla ozebline od zamrzivača, a ostatke s najvećim rizikom, poput jela na bazi mesa, stavi prema stražnjoj strani hladnjaka, gdje su temperature najhladnije.
Ključno je izbjeći "opasnu zonu" pod svaku cijenu
Tvoj cilj u očuvanju nepojedene hrane uvijek bi trebao biti izbjegavanje "opasne zone". To znači da u bilo kojem trenutku kad tvoja hrana stoji na temperaturi između pet i tridest stupnjeva, može doći do brzog razmnožavanja bakterija.
Hrana može doći u opasno područje prije nego što se uskladišti, ali to se može dogoditi i tijekom postupka odmrzavanja. Zbog toga, umjesto da hranu ostavljaš na pultu da se polako topi, stručnjaci kažu da ostatke - posebno sve s mesom ili mliječnim proizvodima - uvijek treba odmrzavati u hladnjaku kako bi održala sigurne temperature.
Maja Šuput u svom prvom javnom nastupu nakon poroda za novi broj miss7 magazina otkriva otkud je došla ideja da se sin zove Bloom
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.