- Veoma interesantan dokumentarac o najvećoj internetskoj trgovini na svijetu premijerno je prikazan ovoga petka na britanskom Channel 4
- U svom tradicionalnom stilu, serijski prevarant, novinar i voditelj Oobah Butler prerušio se u Paula i zaposlio se u Amazonovom distribucijskom centru te tamo otkrio cijeli niz nimalo lijepih stvari
- Osim što je zanimljiv za gledanje, dokumentarac je i izvrstan podsjetnik da nikada ne možemo pretjerati s oprezom jer, očito, i u najvećoj internetskoj trgovini na svijetu puno toga ne funkcionira onako kako bi trebalo
Ovog je petka britanski Channel 4 emitirao kratak, ali vrlo zanimljiv dokumentarac pod imenom 'The Great Amazon Heist' kojeg je napravio Oobah Butler, novinar i voditelj koji je najpoznatiji po svojim genijalno osmišljenim prevarama pomoću kojih se dokopao javnosti veoma zanimljivih priča.
Nakon što je 'The Shed at Dulwich', fiktivni restoran koji nikada nije poslužio niti jedno jedino jelo, uspio učiniti najbolje ocijenjenim mjestom u Londonu na TripAdvisoru, te nakon što je na Paris Fashion Weeku uspio predstaviti kolekciju odjeće pretvarajući se da je fiktivni dizajner Georgio Peviani, Oobah je napisao knjigu 'How to Bullsh*t Your Way To Number 1' koja je postala bestseler LA Timesa, a njegova posljednja misija bila je razotkriti istinu o najvećoj internetskoj trgovini na svijetu.
Kako sam i sama nemali broj puta kupovala preko Amazona, naravno da sam jedva dočekala pogledati ga i doznati o čemu je točno riječ, a 49 minuta i 12 sekundi dug dokumentarac ni ovoga me puta, kao ni ostali Oobahovi radovi, nije razočarao. Što je sve uspio otkriti u strogo čuvanom distribucijskom centru Amazona u Coventryju nakon što se u njemu zaposlio pod lažnim identitetom te u njega ušao naoružan skrivenom kamerom, ostavit ću onima koje ova priča zanima da sami otkriju, no moram spomenuti čime je točno uspio postići da se kompletan problem nađe u središtu pozornosti.
Budući da je, između ostaloga, otkrio i to da se Amazonove dostavljače kažnjava za spore dostave do te mjere da oni svakodnevno redovito mokre u plastične boce jer nemaju vremena pronaći mjesto gdje bi otišli na wc, taj isti urin Amazonovih dostavljača upakirao je u ruho energetskog pića koje je prigodno nazvao 'Release'. Željevši da sam Amazon promovira njegov 'proizvod' i pridonese širenju istine, uz pomoć prijatelja bacio se na naručivanje što većih količina pa je tako njegov 'Release' završio na naslovnoj stranici Amazona kao jedan od najprodavanijih proizvoda. Genijalno!
Pustiti 'Release' u prodaju na Amazonu, uz vrlo malo provjera koje bi trebale osigurati da je proizvod koji se prodaje siguran i legalan, bilo je, kaže, smiješno jednostavno, no to dakako nije jedini ozbiljan propust Amazona koji je otkrio pa su tako njegove nećakinje stare svega 4 i 6 godina, u očitom nedostatku potrebne provjere dobi kupca, glasovnom naredbom Amazonovom pametnom zvučniku Alexi uspjele na kućni prag naručiti noževe, pile i otrov za štakore.
Naravno, sve ovo je samo maleni dio cijelog niza nevjerojatnih otkrića i jedan izvrstan podsjetnik svima nama da nikada ne možemo pretjerati s oprezom jer, očito, i u najvećoj internetskoj trgovini na svijetu, puno toga ne funkcionira onako kako bi trebalo. Također, koliko je suludo to što su se isti proizvodi koje su kupile Oobahove nećakinje našle u mojoj virtualnoj košarici samo na temelju toga što sam gledala dokumentarac pa ih je Alexa, čuvši naredbu, brže bolje tamo ubacila, uopće neću komentirati, iako je to nešto što me, u cijeloj ovoj priči, daleko najmanje iznenadilo.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.