- Miris svježe pečenih medenjaka jedan je od onih koji nas najviše vežu za Božić
- Skromni, jednostavnog izgleda, medenjaci su bilo obavezni na blagdanskom repertoaru naših baka
- Kada je u pitanju tijesto onda nema dileme – ova tradicionalna smjesa garantira i miris i okus kakav pamtimo iz djetinjstva
Stiglo nam je najljepše razdoblje u godini – adventsko veselje i iščekivanje Božića sasvim sigurno ne mogu proći bez mirisa kolačića i raznih začina iz kuhinje. Ako si ove godine u nedoumici što sve pripremiti od kolačića, o ovom receptu ne moraš razmišljati. Neka bude visoko na tvom popisu, jer medenjaci prolaze uvijek i kod svakog. Jer kakav je to Božić bez medenjaka – klasika koji na najljepši način dočarava božićno slavlje.
I dok se slobodno možeš prepustiti kreativnosti kada je oblik medenjaka u pitanju, a za to ti mogu poslužiti i razni kalupi - na primjer zvjezdice, koje su uvijek svima drage. No, kada je u pitanju tijesto onda nema puno dileme, jer ova tradicionalna smjesa garantira i miris i okus medenjaka kakve su radile naše bake.
Medenjaci na starinski način
Sastojci:
- 35 dag oštrog brašna
- ¼ vrećice praška za pecivo
- 15 dag maslaca
- 20 dag šećera
- 2 jaja
- 2 žlice ruma
- 10 dag oraha ili badema
- 1 žličica cimeta
- 2 – 3 žlice meda
- muškatni oraščić
- korica limuna
- bjelanjak za premazivanje
Priprema:
- Prašak za pecivo jednakomjerno umiješaj u brašno, pa zajedno s maslacem narezanim na listiće dobro izmrvi. Zatim dodaj šećer, jaja, rum, mljevene orahe, cimet, med, ribani muškatni oraščić, struganu koricu limuna i sve dobro izradi.
- Tijesto mora stajati na hladnom mjestu najmanje 2 sata, a zatim oblikuj veće valjke koje ćeš izrezati na jednakomjerne komade veličine oraha.
- Oblikuj kuglice, složi ih na namašćeni pleh.
- Svaku kuglicu malo spljošti, premaži bjelanjkom i ukrasi polovicom badema ili oraha.
- Peci na temperaturi od 180 do 200 stupnjeva oko 15 minuta.
Dobro je znati!
Medenjak je jedan od naših najstarijih autohtonih kolača iz doba kada nisu bili poznati ni kvasac ni šećer te kada se tijesta nisu puno razlikovala od guste kaše pripremljene na vatri, odnosno kada je najrašireniji oblik bila plosnata pogača. S obzirom na to da je u to vrijeme med bio skupa namirnica, medenjaci su s spremali samo za posebne prigode, primjerice kao svojevrsni žrtveni kolač – a mogao se i dugo čuvati.
Inače, postoje razne verzije medenjaka u našoj tradiciji, primjerice, hvarski se razlikuju od slavonskih ili zagrebačkih medenjaka.
Ovaj je članak prethodno objavljen na portalu missGASTRO.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.