- OK, u hotelu po osobi dobijemo hrpu ručnika, ali doma ne vlada takva raskoš. Jedan za tijelo i kosu, drugi za lice. Ili čak ni to?
- Pa nije problem sve obrisati u jedan ručnik, naš je, zar ne? Posebno ako onaj drugi nije pri ruci
- Evo što o tome kažu dermatolozi, a imamo i nekoliko korisnih savjeta. Na primjer, zašto korišten ručnik ne bi trebala ostaviti da se suši u kupaonici
Provodimo puno vremena razgovarajući o najboljim načinima pranja lica (opsesija čišćenjem postala je toliko velika da je čišćenje lica zapravo najbrže rastuća kategorija u industriji njege kože). No, što je s najboljim načinom da osušiš svježe oprano lice? Prema dermatolozima, ručnik za lice važniji je nego što misliš.
Trebaš li zaista poseban ručnik za lice?
Možemo li koristiti isti ručnik za lice i tijelo? Kratak odgovor je - ne. Trebali bismo koristiti poseban ručnik za lice od onog koji koristimo za brisanje tijela (uključujući, znaš, i stražnjicu) nakon tuširanja", kažu dermatolozi. Pritom problem nisu samo bakterije ili nečistoća. Proizvodi koje nanosimo na tijelo, poput hidratantnih krema, mirisa i proizvoda za kosu ne bi smjeli završiti na tvojem licu. Oni mogu začepiti pore, potencirati izbijanje akni, a neki čak izazvati iritaciju ili osip.
5 trikova koji će pomoći da tvoje ruke izgledaju mlađe
Je li to zbog bakterija?
Također, bakterije mogu vrebati na bilo kojem ručniku, bez obzira za koji dio tijela ga koristiš. Bakterije, gljivice, mrtve stanice kože, ulja i drugi ostaci mogu se skupiti na ručniku, što može povećati rizik od infekcija kože, izbijanja akni i iritacija.
Koliko često trebaš mijenjati ručnik za lice?
Zbog toga je važno ne samo imati odvojeni ručnik za sušenje lica, već i osigurati da ostane izuzetno čist, što znači da ga moraš prati ili zamijeniti svakih nekoliko dana. Ako si sklonija izbijanju akni, možda ćeš još češće željeti uzeti novi, svježi ručnik za lice. Za kožu sklonu aknama treba čak svakodnevno mijenjati ili prati ručnik jer kožne bakterije koje se prenose simo-tamo između lica i ručnika mogu biti problematične ako si sklona aknama ili rosacei.
Također, pazi da se ručnici potpuno osuše između upotreba. To se odnosi i na ručnik za lice i na onaj za tijelo. Poželjno bi bilo i premjestiti ručnike na suho nakon upotrebe, kako nebi ostali u kupaonici koja je puna vlage. Ručnici koji se drže pored tuša, osobito ako se više ljudi tušira u jednom danu, ostaju vlažni i mogu na sebi razviti gljivice ili plijesan. Ručnike zato drži na suhom mjestu s malo vlage kako bi se brzo osušili.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.