- Mnogima su neodoljive - kako uzgojiti hortenzije na svojim balkonima, terasama, vrtovima okućnicama…?
- Raskoš ovih plavih, ljubičastih, ružičastih ili bijelih cvjetova mnoge očarava, a za to je potrebno osigurati i potrebne uvjete
- No, ne ne daj se obeshrabriti – uz savjete u nastavku lako ćeš postići da ovaj grmoliki cvijet bude najljepši vanjski ukras tvoga doma
Dolaskom toplog vremena sigurno se bacaš na razmišljanje o uređenju svog balkona ili terasu. Kako uzgojiti hortenzije -vjerojatno je povremeno našlo mjesto na tvojoj listi cvjetnih prioriteta, ali se možda još nisi usudila ovom predivnom biljkom ukrasiti okućnicu?
Kišni i vlažni dani možda ti daju dodatnu motivaciju da nabaviš ovu biljku na obližnjem sajmu ili vrtnom centru, obzirom da ova grmolika ukrasna biljka baš obožava vlagu. Ne moraš čak imati niti konkretan komad vrta već hortenzije možeš uzgojiti u tegli... Potrebno ti je još samo par savjeta i svom vanjskom prostoru koliko god bio malen, moći ćeš osigurati jedan od najglamuroznijih ukrasa ljeta.
Osiguraj mjesta za korijen hortenzije
Kada si napokon izabrala najljepšu sadnicu hortenzije u plastičnoj teglici, potrebno je izabrati prikladnu teglu za cvijeće koja će joj biti dugogodišnje stanište. Hortenzija može brzo povećati veličinu svog korijena zato joj osiguraj dovoljno mjesta. Naravno, ako ne želiš da hortenzija izraste dva metra, možeš izabrati lonac za cvijeće nešto manjih proporcija. Hortenzije možeš posaditi i direktno u zemlju svog vrta ili okućnice, a mudro je ostaviti dovoljno prostora ako se odlučiš na njezino razmnožavanje uz pomoć reznica.
Postavi je na idealno mjesto
Hortenzije su zahvalne jer će cvjetati u sjenovitim dijelovima balkona ili terasa. Štoviše, najbolje će uspijevati ako se nalaze na istočnoj ili jugoistočnoj strani gdje će dobivati i određenu količinu sunčeve svjetlosti. Međutim to nikako ne znači da ne mogu uspijevati i na izravnom suncu. U tom slučaju trebaš je samo malo češće zalijevati.
Orhideja, ruža, tulipan... Koji je tvoj cvijet i što on otkriva o tvom karakteru?
Redovito je zalijevaj
Ova cvjetna ljepotica voli obilje vode pa tlo treba konstantno biti vlažno. Zalijevanje je potrebno obavljati svaki dan, najbolje s kišnicom, ali može i odstajalom vodom. Zanimljivo, ako voda sadrži puno kamenca, to se može odraziti na boju cvjetova.
Ne zaboraviti je nahraniti i njegovati
Kako bi se prokazale u punoj ljepoti hortenzije je potrebno gnojiti i to najbolje u proljeće, te prihranjivati kod cvatnje. Za što raskošnije grmove preporučuje se što manje ju orezivati. Kako ne bi stradali od mraza hortenziji je najbolje preko zime i kod pojave prvih pupova (ako je imaš u teglici) pružiti sklonište u zatvorenim prostorima.
Plava ili ružičasta? Pogledaj kako možeš promijeniti boju svojoj hortenziji - lako je!
Boja cvjetova može se lako promijeniti
Boje hortenzije su uglavnom kreću u pastelnim nijansama od plave, preko ružičaste do ljubičaste i zapravo ovise o pH vrijednosti tla. Ako ružičaste cvjetove hortenzije želiš promijeniti u plave, sve što trebaš je malo zakiseliti tlo, npr. dodavanjem borovih iglica u zemlju, a pomoći može mljevena kava, ocat ili čaj. Za ružičastu boju hortenzija treba dodati tlu tijekom vegetacijskog razdoblja dodati vapnenac ili pepeo. No, hortenzije koje daju kremasto bijele cvjetove zadržat će svoju boju neovisno o kiselosti tla.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.