- Svi mi o prosincu volimo misliti kao o mjesecu prepunom veselja i čarobnih trenutaka, no koliko god lijepih stvari stalo u njega, činjenica je da je tu i puno radnih obaveza, rokova, stresova i briga... A zatim i proslava i probdijevenih noći
- Zbog svega toga, koliko god mi to ne htjeli, često se osjećamo iscrpljeno i demotivirano, no srećom postoji način da svoj organizam vratimo na tvorničke postavke, i to puno brže nego što bismo očekivali
- Postoje znanstveno utemeljene tehnike koje nam mogu pomoći da vratimo energiju i kvalitetan san u samo tri dana, a što je već samo po sebi odličan početak i jedan veliki korak prema vedrijoj svakodnevici
Nešto nam govori da nipošto nismo jedini koji usred blagdanske sezone imaju grižnju savjesti zbog nedostatka volje da na svaki prijedlog kažemo 'može', nedostatka energije da napravimo sve što bismo voljeli i neodstatka općenito životnog elana. Svi mi o prosincu volimo misliti kao o mjesecu prepunom veselja i čarobnih trenutaka, no koliko god lijepih stvari stalo u njega, činjenica je da je tu i puno radnih obaveza, rokova, stresova i briga, a što sve redom vodi do toga da se, koliko god mi to ne htjeli, osjećamo iscrpljeno i demotivirano.
Jednom kada blagdanski dani ostanu iza nas, ranojutarnja buđenja postaju pravi izazov, a brojna istraživanja pokazuju da gotovo polovica populacije pati od nedostatka sna u ovom periodu godine. Dodajmo tome i sav postblagdanski stres i glavobolje uzrokovane financijskim triježnjenjem i imamo savršen koktel svega što će pospješiti osjećaj umora i letargije.
Srećom, postoji način da svoj organizam vratimo na tvorničke postavke, i to puno brže nego što bismo očekivali. Prema Martinu Seeleyju, stručnjaku za spavanje i izvršnom direktoru tvrtke MattressNextDay, postoje znanstveno utemeljene tehnike koje nam mogu pomoći da vratimo energiju i kvalitetan san u samo tri dana, a što je već samo po sebi odličan početak i jedan veliki korak prema vedrijoj svakodnevici. Za prvi od tri potrebna dana smo odabrali subotu iz praktičnih razloga (čitaj: velika je vjerojatnost da ti je vikend neradan), no krenuti možeš bilo kojeg dana kada se osjetiš spremnom!
Prvi dan
Jutarnja tjelovježba za bolji san
Iako možda ne zvuči osobito privlačno kada smo umorni od svega, jutarnja tjelovježba ključ je kvalitetnog sna. Vježbanje poboljšava i trajanje i kvalitetu sna, dok dobar san povećava energiju koja nam je potrebna za vježbanje. Lagani pilates ili šetnja brzim tempom odlične su metode za aktiviranje tijela bez iscrpljivanja.
Hidratacija kao energetski saveznik
Održavanje tijela hidriranim ključno je za našu energiju i metabolizam. Čak i blaga dehidracija može uzrokovati umor i utjecati na raspoloženje pa je poželjno da svakog dana popijemo minimalno dvije litre vode.
Igranje rasvjetom
Svjetlost igra ključnu ulogu u regulaciji cirkadijalnog ritma. Baš zato bismo trebali iskoristiti prirodno svjetlo tijekom dana kako bismo signalizirali tijelu da ostane budno, dok bismo uvečer postupno trebali prigušivati rasvjetu kako bismo se bolje pripremili za san. Idealno, naša bi spavaća soba trebala biti potpuno mračna.
Smirivanje misli uz kognitivnu gimnastiku
U trenucima kada dugo ležimo budni i ne možemo zaspati, postoji trik kako umiriti um i zaustaviti bujicu misli. Sve što je potrebno je u mislima nabrajati nasumične stvari koje je lako vizualizirati, koje nisu prijeteće i koje nisu međusobno povezane, kao na primjer - krumpir, Tarzan, violina... Ova će nam neobična kognitivna vježba pomoći izmoriti mozak i zaustaviti bilo kakvu sesiju pretjeranog razmišljanja koja bi mogla spriječiti ili poremetiti naš san.
Drugi dan
Puštanje svjetla u sobu
Čim se probudimo, trebali bismo razgrnuti zavjese i pustiti prirodnu svjetlost u sobu. Izlaganje jakom svjetlu signalizira našem mozgu da prestane proizvoditi hormon sna, melatonin, zbog kojeg se osjećamo pospano pa ćemo puštanjem sunca u sobu u trenu potaknuti budnost.
Šetnja za dozu vitamina D
Iako zimi sunce nije intenzivno, čak i deset minuta provedenih na otvorenom povećat će razinu serotonina i pomoći nam da se osjećamo energičnije, a dulja šetnja dodatno će pripremiti naše tijelo za čvrst san.
Pametno drijemanje
Ako smo već toliko umorni da imamo potrebu malo prileći, idealno je to učiniti na 10-20 minuta jer sve dulje od 30 minuta može dovesti do osjećaja omamljenosti i ulaska našeg tijela u ciklus dubokog sna. Također, nije nebitno ni kada drijemamo! Kako naša budnost prirodno opada poslijepodne, trebali bismo obratiti pozornost na to kada počinjemo biti pospani i idealno, ako je moguće, odmah zadrijemati, a u svakom slučaju pripaziti da između drijemanja i spavanja bude barem 8 sati kako ne bi poremetilo naš san.
Izbjegavanje alkohola
Iako nas čaša vina može uspavati, alkohol u pravilu remeti ciklus dubokog sna i povećava pospanost sljedećeg dana pa bi ga najbolje bilo u potpunosti izbjegavati i umjesto toga se fokusirati na opuštajuće rituale koji ne ometaju san.
Treći dan
Zdravi doručak za početak dana
Istraživanja su pokazala da su naša prehrana i kvaliteta sna povezane pa nikada ne bismo trebali preskočiti doručak jer on igra važnu ulogu u našoj budnosti. Uravnoteženi doručak koji je bogat proteinima i zdravim mastima (poput jaja, avokada ili nemasnog mesa) osigurat će nam potrebnu energiju za produktivan dan.
Pametno s kavom
Kavu bismo trebali izbjegavati barem pet sati prije spavanja. Naime, iako kofein može pružiti kratkoročni poticaj energije, potrebno je u prosjeku pet sati da se eliminira pola količine konzumiranog kofeina. Pametno bi bilo i ograničiti količinu kave koju popijemo na maksimalno dvije šalice dnevno.
Večernji ritual za opuštanje
Svatko od nas trebao bi pronaći svoj način da u tijelu smanji razinu kortizola - hormona stresa. Kada smo pod stresom, naše tijelo proizvodi više kortizola, a što je kortizol viši, to se osjećamo budnijima. Bilo da je riječ o jogi, meditaciji, toploj kupki ili dubokom disanju, svaki ritual opuštanja pomoći će našem tijelu da se pripremi za miran san jer ključ dobrog sna i je briga o sebi.
Zvučna kulisa za lakši san
Umirujući, predvidljivi zvukovi poput kiše ili bijelog šuma mogu pomoći u blokiranju vanjskih zvukova i opuštanju mozga. Uz aplikacije kao što su Calm ili Rain Rain pronaći ćemo mnoštvo ugodnih pozadinskih zvukova uz koje ćemo stvoriti savršenu zvučnu kulisu za uspavljivanje.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.