- Pustiti nekoga da zaviri u tvoj frižider može biti prilično intiman trenutak - osim što će saznati na koji način se hraniš može puno toga zaključiti o tvom životnom stilu
- Tim se vodila i njemačka dizajnerica Sandra Juncker koja fotografirala hladnjake i njihove vlasnike diljem svijeta kako bi prikazala zanimljivu poveznicu
- Možeš li uočiti neobičnosti u hladnjacima i povezati ih s njihovim vlasnicima?
Pokaži mi svoj hladnjak i reći ću tko si! Možda nisi čula za ovu poštapalicu, ali svakako ju je prigrlila njemačka dizajnerica, fotografkinja i ljubiteljica zdrave prehrane Sandra Juncker. Kad bolje razmislimo, hladnjaci mogu biti ogledalo naših mnogih životnih navika. Sandra je zato 2012. uzela svoj fotoaparat u ruke i krenula fotografirati vlasnike koji su joj otvorili vrata svojih hladnjaka; od Londona, Cape Towna, Istanbula, Pariza do Berlina. Njezini ispitanici pripadaju različitim kulturama, nacijama, njeguju različite tradicije i imaju različite osobnosti te društvene statuse.
''Što hladnjaci govore o ljudima koji ih koriste?'', ''Imaju li neki poseban sistem njihovih punjenja?'', ''Što zapravo jedu?'', ''Postoje li sličnosti, odnosno razlike među kulturama, dobnim skupinama ili zemljama?'', ''Pohranjuju li ovi ljudi ostatke od obroka u hladnjak?'', samo su neka pitanja kojima se rukovodila Sandra, a evo kako je ispao njezin rezultat.
Njemačka, 2012.
Ovaj obitelj čini se prilično pripremljena i organizirana. Očito je sklona stvaranju zaliha, pa se sigurno neće dogoditi da za doručak nedostaje neke od njihovih omiljenih namirnica – maslaca ili marmalade. No,ova obitelj jednu cijelu ladicu opskrbila je Kinder jajima kojima će, baš kako i treba, malo razmaziti svoju djecu.
Cape Town, Južnoafrička Republika, 2016.
Police svog hladnjaka ova obitelj organizirala po vrstama namirnicama. Međutim, oni su pronašli i mjesta za namirnice poput kukuruznog brašna, mješavine za kolače, zelenog čaja, zobenih pahuljica i drugih stvari koje mi vjerojatno ne bismo stavili u hladnjak.
London, Velika Britanija, 2016.
Živopisni Britanci, čini se s jednakom strašću pristupaju svojim hladnjacima. Ipak, ovdje je riječ o zajedničkom hladnjaku devet cimera pa ni ne čudi vladavina kreativnog nereda. Ipak, dijelovi hladnjaka nastoje se organizirati naljepnicama i zapravo situacija izgleda prilično ok, s obzirom na velik broj osoba koji dijeli hladnjak.
Pariz, Francuska, 2017.
Baš niti jedno voće ni povrće nisu pronašli put do hladnjaka ovog, pogađaš... dečka? Hrana koja se može konzumirati na brzaka odaje dojam da ovaj mladić vjerojatno single.
Pariz, Francuska 2017.
Mali hladnjaci mogu biti uredni i organizirani, pokazala nam je ova djevojka iz Francuske. Reklo bi se kako je na njezinom meniju prilično uravnotežena prehrana, ali samo nam nije jasno – što radi krumpir u hladnjaku?
London, Velika Britanija 2016.
Malo voća, povrća, mliječnih proizvoda i osvježavajućih napitaka...ništa neobično ne nalazi se u sadržaju ovog hladnjaka - osim njega samog. Poprilično retro izdanje ovog kućanskog aparata zapravo je original i tko zna iz koje godine, a još uvijek funkcionira!
London, velika Britanija 2016.
Čist hladnjak u kojem pretežno prevladava povrće mogao bi nam ukazivati da ova obitelj uistinu pazi na zdravu prehranu. No, nije nam jasno čemu služi ručnik u dijelu hladnjaka gdje se obično nalazi ladica za voće i povrće. Radi li se o nekom triku za koji još nismo čuli?
Cape Town, Južnoafrička Republika, 2016.
Predivan i odlično organiziran kutak stana koji nam je otkrila ova cura iz Južnoafričke Republike daje naslutiti kako se radi do vrlo urednoj osobi. Naravno, svoju vrlinu primijenila je i na svoj hladnjak koji nam, s obzirom na pedantnost, može biti prava inspiracija.
Istanbul, Turska, 2013.
Ako pozornost obratimo barem na boje, radi se o prilično živopisnom hladnjaku, posebno ako uzmemo u obzir da ga koriste tri muškarca. Zanimljivo kako se na svakoj polici pronašle namirnice u tri boje: žutoj, ružičastoj ili crvenoj, očito najdražima ovom trojcu.
Pariz, Francuska, 2017.
Minimalističan pristup, izgleda, lajtmotiv je životnog prostora ovog para koji živi u Parizu. Uredan, ali poprilično siromašan namirnicama hladnjak možda znači da se ovaj par uglavnom hrani vani. Kada je glad neizdrživa, na meniju će se kod kuće vjerojatno pronaći pasta s pestom.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.