- Radiš li to ikada? Ili da preformuliramo pitanje: radiš li i ti to?
- Postalo je nekako sasvim normalno da nakon buđenja odmah uzmemo mobitel u ruke
- U nedavno provedenom istraživanju otkriveno je kakav to utjecaj ima na naše tijelo
Gotovo svaka od nas odmah nakon buđenja uzme pametni telefon u ruke i počne pregledavati sve i sva – svejedno radi li se o propuštenom chatu, onome što se preko noći dogodilo u svijetu ili „snoozamo“ budilicu na neko vrijeme. Postalo nam je sasvim normalno gledati u mobitel direktno nakon buđenja. Ignoriramo pomisao da bi to moglo imati neki utjecaj na naše tijelo – a to ima posljedice.
Tehnologija otima naša čula
Stručnjaci ukazuju na to da takvo ponašanje može imati iznenađujući utjecaj na naš mozak te razinu stresa. Autor i „trend-prognozer“ Michael McQueen kaže da je prvih deset minuta našeg dana odlučno za to kako će proći ostatak dana. Ako počnemo odmah gledati svoj pametni telefon te provjeravati emailove i društvene mreže, počet ćemo dan tako da si dopustimo da drugi djeluju na nas. Bilo bi bolje da započnemo dan s nečim nad čime imamo kontrolu.
Istraživanje potvrđuje teoriju
U jednom britanskom istraživanju su znanstvenici istraživali utjecaj tehnologije i trajne dostupnosti na našu psihu. Za vrijeme ispitivanja 2000 radnika otkriveno je da stalno provjeravanje pametnih telefona ima utjecaja na naš mozak te može izazvati strahove. „Provjeravati emailove rano ujutro ili navečer povezano je s povećanom razinom stresa“, tvrde znanstvenici.
Može i bez toga
Pokušaj jednom započeti dan bez pametnog telefona. Tvoji emailovi, vijesti i Facebook-novosti mogu pričekati dok se ne istuširaš i doručkuješ. Osjećat ćeš manje stresa te će započeti dan – imajući kontrolu.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.