- Ove godine je Blue Monday, koji je na glasu kao najtužniji dan u godini, pao na 20. siječnja
- Blue Monday je postao sinonim za razdoblje u godini u kojem post-božićni blues dolazi do izražaja dok se istovremeno trudimo držati novogodišnjih odluka, ali nam i to izaziva stres
- Srećom, postoji jedna jednostavna stvar koja nam može pomoći poboljšati raspoloženje te prebroditi ovaj, i bilo koji drugi, stresan ili tužan dan
- Pročitaj više: "Blue Mind Theory" postat će sljedeći veliki trend vezan uz putovanja - ali i wellbeing
Zašto se treći ponedjeljak u siječnju smatra najtužnijim danom godine? Psiholog dr. Cliff Arnall, osmislio je formulu za prepoznavanje najtužnijeg dana u godini, a neke od varijabli koje ona uključuje su vremenske prilike, niska razina motivacije, post-blagdanski osjećaji, neispunjene novogodišnje odluke i dugovi koje neki od nas još uvijek plaćaju nakon Božića. I tako je baš ovaj ponedjeljak zaslužio neslavnu titulu. Naravno, označavanje jednog određenog dana kao "najdepresivnijeg" trivijalizira probleme mentalnog zdravlja koji se mogu pojaviti u bilo koje doba godine, no vjerujemo da se ovaj termin s razlogom zadržao otkad je prvi put korišten prije točno 20 godina u priopćenju za medije tvrtke Sky Travel koja je tvrdila da je izračunala dan koristeći "jednadžbu” dr. Arnalla.
Bez obzira na to postoji li Blue Monday ili ne, koncept očito neće tako brzo nestati i s razlogom se zadržao. Budimo iskreni, mukotrpno buđenje ponedjeljkom ujutro, posebno po hladnom vremenu i mračnim jutrima, ne potiče na optimistično raspoloženje u danu. Međutim, postoji nekoliko stvari koje nam mogu pomoći u poboljšanju raspoloženja, bilo na Blue Monday ili bilo koji drugi dan u tjednu.
Kako glazbom pobijediti Blue Monday 2025.?
Jedno istraživanje iz 2013. objavljeno u časopisu Psychological Science otkrilo je da ljudi koji svoja jutra započinju pozitivnim podražajima, uključujući glazbu, imaju veću vjerojatnost da će zadržati dobro raspoloženje i višu razinu produktivnosti tijekom dana. Kortizol, hormon stresa, na svom je vrhuncu ujutro, a slušanje umirujuće glazbe može pomoći u smanjenju naglih porasta razine kortizola. Nakon toga osjećamo se smirenije i usredotočenije, a to je potvrdilo i istraživanje iz 2018. koje je objavio The Journal of Positive Psychology. Iako nam glazba može poboljšati raspoloženje u bilo kojem trenutku, ujutro ona ima poseban učinak jer postavlja naše raspoloženje za ostatak dana.
Odabir žanra glazbe je ključan
Sigurno si nekada primijetila mnoge “morning music” playliste na YouTubeu i Spotifyju koje nas mame na to da slušamo njihove melodije. Međutim, dobro je znati da postoje određeni žanrovi glazbe za koje su razna istraživanja dokazala da će nam učinkovitije poboljšati raspoloženje u usporedbi s drugima.
Jedno istraživanje iz 2017. otkrilo je da slušanje "vesele" glazbe brzog tempa značajno povećava kreativno razmišljanje i pozitivnost, no nisu samo pop pjesme Taylor Swift ili Sabrine Carpenter te koje mogu boostati naše raspoloženje ovaj Blue Monday. Isto istraživanje je otkrilo da se pokazalo da klasična glazba, iz razdoblja baroka i romantizma, smanjuje razinu stresa, snižava krvni tlak i potiče nas na opuštanje - pri čemu se barokna glazba ističe kao posebno umirujuća zbog svojih stabilnih ritmova i melodija.
Svi koji vole pjevati pod tušem ne rade to uzalud!
Osim slušanja glazbe, pjevanje ili sviranje također ima značajne dobrobiti za mentalno zdravlje. Bilo da pjevaš s prijateljima ili voliš zasvirati gitaru kod kuće, ove aktivnosti podižu raspoloženje i čak poboljšavaju kognitivne funkcije. Aktivno bavljenje glazbom odvlači mozak od stresora jer se fokusira na ritam i melodiju. Ovo ne samo da snižava razinu kortizola, već potiče na opuštanje. Ako voliš pjevati pod tušem ili u autu na putu do posla - odlično! To dovodi do oslobađanja endorfina i odličan je način za započeti svaki dan, a tako i za izmamiti osmijeh te smanjiti razinu stresa i ovaj Blue Monday. U nastavku donosimo nekoliko prijedloga playlista s YouTubea za bolje raspoloženje:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.