Ne samo da proizvodi za samotamnjenje nose određene rizike za kožu, nego i za dišne puteve. Kako, zaboga? I koliko je to "štetno" zapravo štetno?
Sunčeve zrake su škodljive i točka. Ne samo da ten brže stari od izlaganja suncu, nego se i dokazano izlažeš opasnostima od ozbiljnih bolesti kao što je rak kože. Ali ljeto se bliži, a nijedna od nas ne želi ispod lagane haljinice ili topića bez rukava pokazati kožu bijelu kao sir. Srećom, možeš lagano preplanuti i bez sunca i bez solarija i izgledati kao da si i preko zime skoknula na Maldive zahvaljujući proizvodima za samotamnjenje koji su danas vrlo kvalitetni i više ne ostavljaju ružne narančaste mrlje na koži, odjeći i plahtama.
Dakle, stvar je riješena, misliš veselo. No, nije to tako jednostavno. Jedna britanska dermatologinja upravo je upozorila da postupak samotamnjenja ima štetne posljedice za kožu baš kao i sunčanje pod prirodnim zrakama. Aktivni sastojak proizvoda za samotamnjenje, DHA, tjera stanice površinskog sloja kože da potamne u istom stresnom oksidacijskom procesu što ga izazivaju i sunčeve zrake.
- Ne znamo još koje su dugoročne posljedice, ali zna se da je oksidacija povezana sa starenjem i bolestima - kaže dr. Stephanie Williams iz londonske klinike za kožne bolesti Eudelo. Drugim riječima, i samotamnjenje i sunčanje imaju isti nepovoljni učinak: koža je doduše preplanula, ali istodobno je i nepovratno stradala.
Da svar bude gora, ako koristiš sprej za samotamnjenje, nećeš DHA nanijeti samo na kožu, nego ćeš ga i udisati, a kad taj kemijski spoj, punim imenom dihidroksiaceton, uđe u pluća i dišni sustav, može izazvati astmu i razne druge probleme te naposljetku i rak.
Nije sve tako crno, tvrdi dr. Doris Day, dermatologinja iz New Yorka. - Ne moraš baciti sve proizvode za umjetni brončani ten, samo pazi da ih apliciraš oprezno, štiteći nos, usta i oči - kaže dr. Day, koja savjetuje i da losion ili kremu za samotamnjenje naneseš uvečer, a ne ujutro pa ćeš tako umanjiti posljedice oksidacije.
No, dr. Williams smatra da bi najpametnije bilo odustati od samotamnjenja kao takvog. - Lažna preplanulost podržava stav da je dobro imati kožu potamnjelu od sunca, a nije. Moramo se naučiti prihvatiti svoju prirodnu boju tena - odlučno je izjavila dr. Williams.
No, ako voliš... Puno je preporuka kako ispravno nanijeti proizvod za samotamnjenje. Ma samo prva dva, tri puta kad nakon zime razgolitimo noge!
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.