Bajkovito lijepo! Od pruća i šiba Mara Pupčević izrađuje prava čudesa, kućice, torbe, posuđe...
- Mara Pupčević djevojka je koja stoji iza bajkovitog Instagram profila Maplet i koja od pruća i šiba izrađuje najčarobnije stvari
- Od košara u obliku jabuke i kruške koje najviše voli raditi, do svega što možemo zamisliti, gotovo da ne postoji nešto što Mara ne može izraditi
- Kako se počela baviti ovim sve rjeđim zanatom te kako je u tri desetljeća života skupila već dvadeset godina iskustva
Sanjarski, romantični, začinjeni jednim poštenim prstohvatom nostalgije i s par jušnih žlica sjete. Tako bi se nekako mogli opisati moji omiljeni Instagram profili. Uvijek me podsjećaju na neka minula, puno sporija vremena, na dane s okusom pekmeza od šumskih jagoda što ga je baka svake godine neumorno kuhala, na bezbrižnost što je krasila dane djetinjstva i onih par igračaka koje sam voljela više no išta. A baš takav je i Instagram profil koji mi se nedavno tiho ušuljao u život.
Iza njega stoji simpatična djevojka Mara Pupčević koja, unatoč tome što je tek zagazila u tridesete, iza sebe već ima dva desetljeća iskustva u izradi proizvoda od pruća. Prvu je košaru, naime, potpuno samostalno izradila sama kada je imala samo sedam godina, a cijeloga je života o ovom danas sve rijeđem zanatu učila od svojih roditelja kojima je ovo bio obiteljski posao.
Po struci je medicinska sestra i priznaje mi da je svoj život zamišljala negdje u inozemstvu, u nekoj klinici, ali joj se takav život čini prilično dosadnim. "Da budem iskrena, kad je pletenje u pitanju zaista nisam imala velika očkivanja i ideju o nekom velikom poslu, nisam ni sanjala da ću dosegnuti ovoliki broj ljudi koji prate i vole moj rad. Samo sam htjela ispunjavati želje drugima, a onda su me kupci počeli obasipati ovako lijepim fotografijama i sve je to preraslo u ovo što je danas", kaže mi.
"Za nekoga je ovo ništa, ali za mene je ovo itekako velika stvar. Na ideju o brendiranju sam došla na nagovor Matije Hiršman (na Instagramu poznatija pod imenom luluartlover) te mi je njen suprug napravio vrhunski logo prema mojoj ideji, a imala sam sreću da mi ime počinje slovom M koje je bilo idealno da logo predstavi početno slovo brenda kao isprepleteno pruće. Već neko vrijeme radim i na web stranici gdje će biti sve transparentno i gdje će biti dostupan opis proizvoda i sve ostalo što ide uz to te će kupcima, a i meni biti znatno lakše. Izrada weba se odužila, ali dan je jednostavno prekratak da stignem napraviti sve što zamislim", priznaje.
Iako gotovo da nema toga što njezine ruke ne bi znale izraditi, danas uglavnom stvara dekoracije za dječje sobe, a sve je i krenulo tako što ju je mama jednog dječaka molila da za njegovu sobu po narudžbi izradi nekoliko predmeta. I kako to obično biva kada netko ima zlatne ruke, brzo se pročulo da Mara radi divne stvari pa su narudžbe osim iz rodne joj Bosne krenule pristizati i iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Austrije, a lista onih koji su svojim domovima poželjeli dodati nešto što su Marine ruke splele, sa svakim je danom počela biti sve duža.
"Inspiracija, a ujedno i najveći vjetar u leđa u ovome su mi dječiji osmijesi, a i moji kupci. Događalo se da me neki događaji obeshrabre, ali kupci i moj veseo duh mi nisu dali da klonem. Volim komunicirati s kupcima i slušati njihove želje te se prilagođavati njihovim potrebama, jer u svakom slučaju imaju najbolje ideje koje sam do sad uvijek uspjela realizirati. Uz ovaj posao uživam još i u slikanju, mada sam slikanje malo zapostavila jer jednostavno ne stignem sve. Volim i čitati i fotografirati", otkriva mi.
Unatoč tome što kaže da radi ono što najviše voli i što je istinski ispunjava, količina onoga što je u jednom danu u stanju napraviti je ograničena jer ipak sve radi ručno, a izrada svakog predmeta, čak i kada je u pitanju netko s puno iskustva poput nje, traje i po nekoliko sati. Uz to, šiba s kojom radi mora uvijek biti mokra pa su joj ruke nerijetko ispucale, a zglobovi natečeni, no ona se ne žali i svejedno svoj posao ne bi mijenjala nizašto na svijetu.
Kao njezine bismo signature komade mogli izdvojiti jabuku i krušku od pruća za koje joj je potrebno otprilike četiri do pet sati da bi ih izradila, a koje najviše i voli raditi, dok kao najzahtjevniju ističe kućicu gljivu za koju joj je potrebno od sedam do deset sati rada. Tu su dakako i razne torbice, košare, kolica za kupnju, kovčezi, kolica za lutke, ogledala, police i fotelje te čak i stalak za tortu i set za čaj, a svaki komad izgleda jednako bajkovito i šarmantno.
Novih ideja, priznaje, ima puno, ali s obzirom na to da su joj svi termini zauzeti uglavnom po mjesec dana unaprijed, a kupci naručuju uglavnom ono što već vide izrađeno, nema baš vremena izrađivati neke novitete. No priznaje da ju uvijek obraduje kada joj se javi kupac s nekom novom idejom. Voljela bi, kaže, organizirati i radionice ili tečajeve na kojima će obučavati druge zainteresirane za pletenje jer ih ima dosta koji pokazuju interes. "Radim i na tome da proširim plantaže pruća, jer sada uglavnom kupujem materijal pa je sve manje isplativo. Za dobar proizvod potreban je i dobar i kvalitetan materijal, a to diktira i cijenu proizvoda. Mada cijenu određujem ukupnom količinom utrošenog vremena i materijala, kompleksnosti predmeta koji izrađujem i znanjem koje je potrebno da se izradi neki od predmeta. Kućica je recimo najzahtjevnija jer ima toliko sitnih detalja i zahtjeva izradu ‘unazad’ što je jako kompleksno, za razliku od ostalih predmeta koji se izrađuju standardnim pletom ‘unaprijed’, ali da ne duljim, tko ne zna plesti, teško će shvatiti o čemu pričam", kaže mi kroz smijeh. I doista, ne znam o čemu priča, ali znam da se ovakav talent ne vidi svaki dan i samo se nadam da će u mjesecima i godinama koje su pred njom za nju čuti apsolutni svi jer je to najmanje što je zaslužila!