- Pojavio se novi, vrlo estetičan trend koji se širi među ljubiteljima biljaka
- Naime, sobne biljke ne moraju nužno biti u zemlji, mogu se uzgajati i u posudama s vodom
- Otkrit ćemo ti sve što moraš uzeti u obzir s takozvanim vodenim biljkama
Biljke čine naš dom doista ugodnim: njihova zelena boja opušta oči, čine sobu ugodnijom, pročišćuju zrak i fascinantne su u svim svojim različitim oblicima i bojama. Uz konvencionalne biljke u teglama ili posudama, trend uzgajanja takozvanih vodenih biljaka sad se sve više širi: riječ je o sobnim biljkama koje rastu u staklenoj posudi s vodom.
Dakle, vidljiv je cijeli sustav korijenja, koji ne samo da daje uzbudljiv uvid, nego i znatno olakšava brigu za sve one koji nemaju baš smisla za uzgoj biljaka, vole zaboraviti na zalijevanje i sl. Naime, vodeno bilje vrlo je jednostavno za njegu. Uz to, sa spremnikom za vodu izbjegavaš sve probleme koje sa sobom donosi tegla sa zemljom: male, nepozvane mušice ili čak plijesan na zemlji koja alergičarima često predstavlja problem. Mali nedostatak vodenih biljaka: biljke gotovo ne rastu jer uvjeti nisu idealni - ali se i dalje mogu tako držati te su stoga prikladne i za mjesta na kojima nemaš puno prostora na raspolaganju.
Koje su biljke prikladne kao vodene biljke
Kako bi u svom domu uzgajala vodene biljke, ne trebaju ti posebne biljke koje se oslanjaju na hidrokulturu. Umjesto toga, prikladne su normalne sobne biljke koje imaju sljedeća svojstva:
• Mlade zelene biljke koje imaju snažno korijenje.
• Biljke koje mogu podnijeti puno vlage. Suprotno tome, sve one biljke koje su osjetljive na veliku vlagu nisu prikladne.
• Epifiti su jako prikladni: to su biljke koje rastu na drugim biljkama bez kontakta sa zemljom. Poznati su i kao epifitne biljke, a rastu u tropskim područjima.
Primjeri prikladnih vodenih biljaka su:
• cvijet flamingo
• fikus benjamin
• orhideja
• monstera
• filodendron
• bromelije
• klupski ljiljan
• male sadnice lokalnih vrsta drveća također bi trebale biti prikladne
Na ovaj način ćeš kultivirati vlastite vodene biljke
Potrebno ti je:
Veće staklene posude s otvorom koji je dovoljno velik da propušta korijenje, a opet dovoljno uzak da drži biljku. Pazi da je posuda dovoljno teška kako ne bi pala.
Maštovito: žena je poznatu IKEA vitrinu transformirala u sasvim novi komad
Ako ne želiš kupiti vodene biljke, možeš koristiti svoju sobnu biljku:
1. Biljke nemoj zalijevati prije nego ih premjestiš u posudu za vodu - inače trebaš pričekati još nekoliko dana.
2. Ukloni zemlju oko korijenja i isperi korijenje vodom. Pazi da ne oštetiš male dlačice na korijenu.
3. Stavi biljke u posude i napuni s dovoljno vode da prekrije korijenje. Voda ne smije dospjeti na zeleno područje biljke.
Mjesto: vodene biljke trebaju djelomičnu hladovinu. Treba izbjegavati toplinu i svjetlost, jer će se u vodi inače stvoriti alge. Osim toga, sunčeve zrake oštećuju korijenje.
Vodene biljke: njega i savjeti
Preporučuju se sljedeći savjeti za njegu biljaka:
• Kao voda pogodna je obična voda iz slavine. Ako je voda iz slavine puna kamenca, biljke je neće podnijeti baš jako dobro. Tada je prikladna alternativa mineralna voda.
• Mijenjaj vodu svaki tjedan ili dva čim se počne zamućivati.
• Dodaj kap tekućeg zelenog biljnog gnojiva pri svakoj promjeni vode. Uz to, staklo svako malo treba čistiti, jer se mogu nakupiti alge.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.