- Zagrljaj i fizički dodir uopće ključni su elementi našeg emocionalnog i kognitivnog razvoja, a istraživanja pokazuju da je to jedna od stvari koja nam je tijekom pandemije najviše nedostajala
- Saznaj koliko je dodir važan za život čovjeka te svoju kožu i sada se, kada se nazire kraj pandemije, pripremi za najnježnije dodire
- Donosimo ti 7 provjerenih savjeta uz koje će tvoja koža opet biti glatka i nježna na dodir
Mnogi od nas vjerojatno nisu ni razmišljali o tome koliko važnu ulogu imaju naizgled male i neprimjetne stvari, kao što su, primjerice, osmijeh ili zagrljaj nama drage osobe. Zbog još uvijek aktualne pandemije koja je obilježila proteklih godinu i pol dana naših života, spoznali smo koliko zapravo neke stvari uzimamo zdravo za gotovo. Izbjegavanje bliskosti i dodira uvelike je utjecalo na sve nas.
Moć dodira veća ja nego što misliš
Dodir ima ogromnu moć! Kada naše tijelo osjeti dodir usporavaju se otkucaji srca, a krvni tlak vraća se na normalnu razinu, smanjuju se simptomi anksioznosti i depresije, smanjuje se razina hormona stresa, a povećava razina hormona sreće te se osnažuje imunološki sustav. Znanstveno je dokazano da dodir pomaže ublažiti uznemirenost povezanu s demencijom, pomaže napretku nedonoščadi, a može i produžiti život.
Nadoknadi izgubljeno vrijeme
U sklopu inicijative #CareForHumanTouch NIVEA svake godine provodi anketu diljem svijeta u koju je uključeno više od 11.000 ljudi, a dojmljivo otkriće je da mnogi ljudi ne doživljavaju gotovo nikakav fizički dodir, što je dodatno pogoršala globalna pandemija. No, sada kada se život polako vraća u normalu, konačno ćemo ponovno moći vratiti izgubljene navike i nekoga bez straha dodirnuti, zagrliti i poljubiti.
Prvo što će svatko primijetiti u tom trenutku je tvoja koža. Suha i hrapava koža nikome nije primamljiva i zato nemoj zaboraviti podariti joj njegu kakvu zaslužuje. Kako bi tvoja koža bila što nježnija za dodire, donosimo ti 7 koraka njege kojih bi se trebala religiozno pridržavati.
7 koraka za nježniji dodir:
1. Suho četkanje
Stres modernog života može te natjerati da zaboraviš na njegu tijela, no ona je ključna za dobrobit tvoje kože. Ako si zapostavila svoju kožu, podari joj poseban tretman suhog četkanja (engl.- dry brushing). Riječ je o tehnici koju je prije 30 godina uveo finski doktor Paavao Airola, a koja omogućuje čišćenje kože, uz istovremenu detoksikaciju unutarnjih organa. Sve što ti je potrebno je četka s dugačkom ručkom, napravljena od prirodnih čekinja. Četkanje se uvijek radi na suho, a poželjno je ujutro prije tuširanja. Dugačkim, ravnim pokretima četkajte noge od stopala prema gore, zatim ruke od šaka prema ramenima, leđa odozgo prema dolje i trbuh odozdo prema gore. Takvo četkanje će usmjeriti limfu prema srcu. Nakon četkanja potrebno je otuširati se ili okupati, kako bi sa sebe uklonili stanice stare kože i toksine koji se oslobađaju u ovom procesu.
2. Hidratacija iznutra i izvana
Koža na našim tijelima izložena je stresovima svakodnevnog života, radi čega može ostati dehidrirana. Kako bi održala njeno zdravlje, važno je da nadoknadiš izgubljenu vlažnost i pružiš joj posebnu njegu. Osim redovite hidratacije iznutra - ispijanjem barem dvije litre vode dnevno, važna je i hidratacija izvana koju ćeš koži osigurati redovitim tuširanjem. Tuširanjem se rješavamo svih nečistoća i znoja kako bi koža bila čista i svježa.
Upotrebljavaj nježan proizvod za tuširanje i pazi da ga dobro ispereš kako na koži ne bi ostalo nikakvih tragova. Kupanje isušuje kožu više od tuširanja, zato uvijek pazi da voda nije prevruća i da ne ostaješ u kadi predugo. Kad se brišeš ručnikom, nježno tapkaj kožu umjesto da je agresivno trljaš.
3. Nahrani kožu
Tuširanje ili kupanje zaključi s pozamašnim nanosom kreme, mlijeka ili losiona za tijelo kako bi doslovce zadržala optimalnu razinu hidratacije u koži. Kreme, mlijeka i losioni za tijelo upotrebljavaju se kako bi spriječili isušivanje kože i pružili joj hidrataciju i dubinsku njegu. Kreme za tijelo su nešto teže i bogatije teksturom, a obično sadrže jednaku mješavinu ulja i vode. Radi takve konzistencije, obično dolazi u tubi ili posudici. Mlijeka za tijelo su više tekuća u usporedbi s losionima za tijelo, no svejedno koži pružaju svu potrebnu njegu.
Losioni za tijelo imaju vrlo laganu i manje ljepljivu teksturu koja se vrlo lako upija u kožu zahvaljujući manjoj viskoznosti. Učinkovita rutina njege tijela neće ti oduzeti previše vremena. Ne zaboravi hidratizirati i svoje ruke - glavni medij za dodir. Za efikasno provođenje njege, izaberi proizvode koji se brzo upijaju. Već kroz nekoliko tjedana opazit ćeš da je tvoja koža postala vidljivo glađa i mekša na dodir.
4. Ne preskači piling
Povremeni piling tijela, ruku i lica je obavezan za uklanjanje mrtvih stanica kože. Nakon što uklonite ostatke kože i nečistoće s površine kože, vlaga i aktivni sastojci iz krema i losiona lakše će prodirati u kožu, ostavljajući kožu glatkom, mekom i zdravom. Piling je potrebno dobro umasirati u vlažnu kožu i potom isprati mlakom vodom, a proces ponoviti jednom do dvaput tjedno. Piling možeš napraviti i sama, od sastojaka koji te čekaju u kuhinjskom ormariću! Tri žličice grube morske soli i tri žličice maslinovog ulja savršena su osnova za zrnati piling za tijelo. S dodatkom limunovog soka, ova smjesa je odličan lijek za grube laktove. Nakon nanošenja, kožu je potrebno dobro hidratizirati.
5. SPF zaštita je neophodna
Bez obzira namjeravaš li cijeli dan provesti sunčajući se na plaži ili samo brzinski skoknuti do dućana, prije svakog izlaska iz stana obavezno na tijelo i lice nanesi proizvod za zaštitu od sunca poput NIVEA Sun Protect & Refresh spreja kako bi tvoja koža u svakom trenutku bila zaštićena od štetnih učinaka UV zračenja. Zapamti - izlažeš li kožu suncu bez odgovarajuće zaštite, riskiraš ne samo crvenilo i opekline, već i prerano starenje, pa čak i rak kože.
6. Izbjegni iritaciju kože nakon brijanja
Brijanje bikini zone, nogu i pazuha zahtijeva oprez, jer je koža u tom području posebno osjetljiva. Stoga je jako važno da kožu prije, tijekom i nakon brijanja njegujete kvalitetnim proizvodima i koristite najbolje britvice za žene. Nekvalitetne britvice jedan su od najčešćih uzroka iritacije kože tijekom brijanja. Isto vrijedi za tupe britvice - povećavaju rizik od ozljeda budući da ih grublje pritišćemo uz kožu, što uzrokuje mikro ozljede. Kut pod kojim držite britvicu i brijač također je bitan - zato se pri zamjeni brijača ili britvice prvo navikni na novi model, a tek onda ga upotrijebi za brijanje. Ne zaboravi da tehnika brijanja u smjeru suprotnom od rasta dlačica može pripomoći nastanku crvenila i peckanja, pogotovo ako je koža osjetljiva.
Samo kvalitetni proizvodi za brijanje spriječit će iritacije kože. Pripazi da britvice režu, a ne trgaju dlačice. Nikad ne preskači gel za brijanje ili losion za njegu tijela nakon brijanja. Samo tako će tvoja koža biti i ostati besprijekorno glatka i zdrava.
7. Počasti se masažom
Masaže su ključan aspekt njegujuće rutine. Odlične su za opuštanje i zaboravljanje stresa - tijelo će ti na masaži biti itekako zahvalno. Isprobaj hidratizirajuće ulje za tijelo kako bi tijekom masaže kožu dodatno razmazila luksuznom njegom.
Zagrljaj i fizički dodir uopće ključni su elementi našeg emocionalnog i kognitivnog razvoja, a istraživanja pokazuju da je to jedna od stvari koja nam je tijekom pandemije najviše nedostajala. Dodir je esencijalni sastojak življena i ono što nas zbližava. I zato otkrij NIVEA inicijativu #CareForHumanTouch koja će te inspirirati da uključiš više dodira u svakodnevni život.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.