Yarn bombing, yarn storming ili jednostavno gerilsko pletenje? Sve su to nazivi za urbani trend uređenja eksterijera pletivom.
Ako ste se ikada zapitali zašto su u vašem gradu kante za smeće uvijek tako ružne, a stupovi u dosadnoj sivoj boji – niste jedini. Upravo sterilnost vlastitog okruženja i gradsko sivilo motivirali su Magdu Sayeg da svoju okolicu obuče ni više ni manje nego u pletivo.
Magda Sayeg je tekstilna umjetnica i dizajnerica te osnivačica prve knitting grupe koja se bavi gerilskim pletenjem. Gerilsko pletenje je pokret osnovan 2005., upravo na Magdinu inicijativu. Kao izrazito kreativna osoba, Magda je imala bezbroj započetih projekata koji su joj se povlačili po stanu zajedno s ostacima tkanine i pletiva te je došla na ideju da njima ukrasi javne objekte. Njen prvi takav uradak bila je "rukavica" za kvaku svog butika, a od tad su njena i druge skupine zaljubljenika u pletivo u pulovere obukle i mnoge svjetske znamenitosti i spomenike.
Yarn bombing se smatra podvrstom graffiti subkulture, ali ono po čemu se razlikuje je društvena prihvatljivost. Kako pletivo ne uništava javno vlasništvo, smatra se dekorativnom tehnikom uljepšavanja javnih gradskih površina, a pošto skupine obuhvaćaju uglavnom žene svih godina i zanimanja većina gerila pletilje doživljava s pozitivne strane.
Većina pletilja svoj hobi opisuje kao misiju uljepšavanja i doslovnog grijanja hladnog urbanizma, ali sve s dozom humora. U SAD-u nije neobično da preko noći Abraham Lincoln, George Washington ili koji drugi junak božićno jutro dočeka s čarapicama na nogama i kapicom na glavi, dok sirene rimskih fontana ponekad dobiju gornji dio kupaćeg kostima ili čak i cijelu haljinu.
U hrvatskoj je gerila pletenje još uvijek u svojim povojima. Radionice i tečajevi na ovu temu održavaju se tek sporadično u sklopu većih festivala. To vas međutim ne bi trebalo spriječiti u tome da svoj poštanski sandučić obučete u uzorak po želji, Grguru Ninskom obučete čarape ili banu Jelačiću ispletete novu kravatu.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.