Life&style
1/15

Ulja za njegu kože – nova beauty opsesija

Industrija ljepote nas uvijek iznenadi novim sastojcima i teksturama, a ove godine savjetuju da svoju kožu počastimo uljima. Gordana Gorinšek, osnivačica brenda Aromatični kutak, ali i predavačica u Školi prirodnih terapija Galbanum otkrila nam je zašto su ulja dobra za našu kožu te na koji način ih treba koristiti.

Nakon koenzima Q10, kolagena, a zatim i raznih vrsti maslaca, napokon smo se okrenuli uljima u njezi kože. Iako je njihova uporaba u službi ljepote prisutna otkad i čovjek, u posljednje vrijeme istiskuju sa scene brojne druge, 'naprednije' sastojke i tehnologije. Danas su postala ključan dio njege čak i najmasnije kože, iako je to donedavno bilo nezamislivo. Gordana Gorinšek, voditeljica programa Proizvođač i prerađivač ljekovitog bilja u Galbanumu kaže kako je to zbog trenda okretanja prirodi i prihvaćanja najboljeg što nam ona nudi.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

"Popularizacijom aromaterapije, aromamasaže i fitoaromaterapije te posljedično pokretanjem trenda i sve većom potražnjom za prirodnom kozmetikom, spoznali smo nevjerojatno korisne podatke o djelotvornosti biljnih ulja i maslaca u svakodnevnoj njezi, anti-aging tretmanima, ali i tretmanima različitih kožnih oboljenja, kako topikalnom primjenom, tako i oralnom konzumacijom. Biljna ulja i maslaci su prvenstveno namirnice i prehrambene sirovine, koje su s vremenom postale važnim dijelom kozmetičkih proizvoda, ali i lijek", objasnila je naša sugovornica.

Hladno prešana ulja su najbolja

Biljna ulja su, tvrdi, bogata i vitaminima D, E, K i A, ali i vitaminima B skupine. Neka biljna ulja mogu sadržavati i minerale poput bakra, magnezija, kalcija, natrija, kalija, cinka i drugih. Prednost prirodnih ulja je što ih koža brzo apsorbira, ali i prepoznaje kao dobru hranu.

 | Autor:

"U kozmetičkoj industriji često se, umjesto biljnih ulja i maslaca, koriste potpuno bezvrijedna rafinirana ili mineralna ulja kao cjenovno prihvatljivija sirovina. Osim toga, mineralna ulja su velikih molekula koje koža ne može apsorbirati te ostaju na površini kože onemogućujući normalnu komunikaciju između kože i okoline odnosno remeti osnovne funkcije kože", dodaje Gordana.

Iako postoji velik broj krema, gelova za tuširanje, seruma i losiona koji sadrže neko od ulja, Gordana kaže kako je najbolje koristiti ulja u sirovom obliku.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

"Ta ulja imaju oznaku 'hladno prešano', što znači da je ulje iz sjemenke dobiveno pri temperaturama nižim od 50-60 °C, čime se garantira da je biljno ulje cjelovitog kemijskog sastava karakterističnog za biljnu vrstu te sadrži sve biološki aktivne tvari. Jako je važno da se prilikom proizvodnje biljnih ulja poštuju zakonitosti tehnologije kako bi se sačuvao kompletan kemijski sastav biljnog ulja, jer jedino takav ima terapeutsko djelovanje", pojasnila je dodavši kako rafinirana ulja nemaju takvu vrijednost te da prolaze postupak 'čišćenja' kako bi dugo mogla stajati na policama. Iznimka su ulje riže i sjemenki pamuka gdje se čišćenjem uklanjaju toksični spojevi i štetni enzimi, bez da se djeluje na sami sastav ulja.

Koje ulje odabrati?

Velik izbor ulja, bilo u gotovim preparatima ili kao sirovina, lako može zbuniti osobu koja nije toliko upućena u njihova svojstva. Osnova ulja je da regulira lučenje sebuma, a u slučaju mješovite i masne kože potrebno ga je smanjiti, dok suha i zrela koža vape za više sebuma i stimulacijom kolagena.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

"Mješovitom i masnom tipu kože lica najbolje odgovaraju ulje lješnjaka, sjemenki grožđa, jojobe, avokada. Suhi tip kože može biti i vrlo osjetljiv pa je potrebno umiriti nadraženost kože u vidu crvenila, peckanja, zategnutosti, svrbeža i pucanja. Suhom i zrelom tipu kože najbolje odgovaraju ulja jojobe, ploda divlje ruže, argana, makadamije, riže, koštica marelice", kaže Gordana.

Ulja su pravi hit i u njezi kose. Iako su naše bake koristile orah ili čičak, danas su mnogo popularniji egzotični argan i makadamija. Osim njih, ovisno o svom problemu možeš koristiti ulje kokosa, jojobe, ricinusa, pšeničnih klica, riže, uljane repice, a Gordana kaže da ih je potrebno umasirati u kosu 30 do 60 minuta prije pranja.

"Rast kose može se dodatno stimulirati eteričnim uljima poput ružmarina kemotip cineol ili cedra koja poboljšavaju mikrocirkulaciju vlasišta čime folikulu dlake osiguravaju dodatni izvor energije odnosno dodatne prehrambene tvari i kisik potrebne za regeneraciju i rast zdrave i snažne kose", dodatno savjetuje naša sugovornica.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Kupiti ili miješati?

Ulje je danas sastavni dio većine kozmetičkih proizvoda, a odnedavno su se pojavile i gotove mješavine koje se u potpunosti baziraju na uljima. Gordana kaže kako kupovina, kao i pravljenje vlastitih mješavina, ima prednosti i mana.

"Savjetujem da ako miješaju svoj proizvod, ulja biraju prema vlastitim potrebama i da pripaze na gustoću ulja. Gusta ulja poput ricinusova treba kombinirati s manje gustim uljima. Mješavinu se uvijek treba čuvati u tamnoj staklenoj bočici koja se može dobro zatvoriti,a  prije korištenja potrebno ih je promućkati."

S druge strane, gotove mješavine su obogaćene raznim tvarima biljnog podrijetla koja sadrže lipofilne biološki aktivne tvari koje pružaju određeni efekt poput smanjivanja izraženosti bora na licu, zatim tvari koje poboljšavaju mazivost, apsorpciju, gustoću odnosno viskozitet te ne ostavljaju osjećaj masnoće na licu i tijelu, a Gordana ih savjetuje za noćnu uporabu.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Trend vraćanja prirodnim načinima njege kože ne jenjava, ali treba imati na umu kako i priroda može biti opasna. Ono što odgovara jednoj osobi, ne mora nužno odgovarati i drugoj, a alergijske reakcije su jednako moguće u oba slučaja. Zato pažljivo biraj ulja koja nanosiš jer samo tako će tvoja koža zablistati.

Više slika i cijene proizvoda pogledaj u galeriji...

Više o prirodnoj njezi saznaj na Zdravoj Kravi.

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0