- Sigurno si čula kako se za nekog s malo više kilograma kaže da ima teške kosti (i zapravo nije debeo)
- Ovaj termin se često spominje kad govorimo o tjelesnoj masi i, kad razmislimo, mnogo nam je draža ideja da imamo jake, velike kosti nego salo
- Otkrivamo s koliko kilograma težine kostur pridonosi našoj ukupnoj težini i možemo li računati na teške kosti?
Određuju li kosti doista težinu? Nažalost, brojka na vagi mnogima je još uvijek neugodna tema, premda zapravo ne govori puno o našem zdravstvenom stanju. Nemamo uvijek željenu težinu i možda se čak osjećamo prisiljeni opravdavati to drugima. Svakoga tko je u tom slučaju upotrijebio izgovor „teške kosti“ treba upozoriti: ovaj tjelesni fenomen je mit koji (nažalost) nije istinit.
Ako si prvorođeno dijete imaš veće šanse da se udebljaš. Ipak postoji opravdanje za koji kilogram viška!
Evo zašto mit o teškim kostima nije održiv
Ono što je istina jest da kosti mogu različito težiti, a to je ovisno o prehrani i zdravstvenom stanju. Primjerice, oni koji se zdravo hrane i prije svega unose puno kalcija i vitamina D te se puno bave sportom često imaju stabilnije i nešto veće kosti. S druge strane, starije osobe i osobe s bolestima kostiju poput osteoperoze imaju porozniji, a time i lakši sastav kostiju. Međutim, raspon o kojem ovdje govorimo je maksimalno tri kilograma. Dakle, ovaj mali broj ne odlučuje smatra li se da je netko pretežak ili ne - zbog kostiju.
Težina je općenito povezana s ukupnom tjelesnom težinom. Žene također imaju lakši kostur od muškaraca, oko 10 posto od ukupne težine za žene i oko 15 posto za muškarce. Žena teška 70 kg ima koštanu masu oko 7 kg, dok bi muškarac iste težine imao 10,5 kg.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.