Rozacea (rosacea) spada u oboljenja sebacealnih tj. lojnih žlijezda lica, može se pojaviti kod bilo koga
Češća kod osoba svijetle puti i nešto izražajnijeg rada lojnih žlijezda. Najčešće se javlja između 30 i 40 godine života. Kako je ovo oboljenje koje traje godinama, a nekada i doživotno, možemo ga nazvati i stanjem kože lica.
Simptomi rosacea su:
- Crvenilo kože i lica koje se može javiti povremeno, a onda poslije toga postaje upornije
- Prištići na koži, bilo da su čvrste ili samo gnojne
- Crvene linije na licu uslijed uvećanih krvnih žila
- Osjećaj da koža gori - slično blagim opeklinama od sunca - koji mogu biti uočljivi kada se nasmijete, mrštite ili nabora lice. Primjena sredstava za čišćenje, kozmetičkih preparata ili krema mogu povećati iritaciju
- Zadebljanje kože nosa
Njega
Bolesnici s rozacea trebaju izbjegavati sredstva za čišćenje koji su agresivni i koji isušuju kožu. Treba koristiti sapune bez sapuna, prilagođene osjetljivoj koži. Voda prilikom pranja lica treba biti hladna ili mlaka, jer vruća voda pogoršava crvenilo. Proizvodi s umjetnim mirisima, mentolom, uljem eukaliptusa također pogoršavaju crvenilo. Kod žena šminka treba biti bude bez mirisa i sa zaštitnim faktorom najmanje 15 SPF.
Namirnice
Namirnice koje aktiviraju nalete crvenila nisu iste kod svakog bolesnika. Neki će primijetiti da topli napici pogoršavaju izgled lica, kod nekih kava, alkohol - posebno crno vino, različiti začini. Najčešće su to sasvim male količine kave, začina ili alkohola. Dodavanje minerala i vitamina nema značajnijeg učinka. Za učinak cinka napravljeno je najviše studija. U pojedinim studijama pronađeno je značajno poboljšanje s konzumiranjem 220mg cinka 2x dnevno tijekom 3 mjeseca, dok je u studiji iz 2006. ova razlika bila zanemariva.
Liječenje
Liječenje ovog oboljenja je kompleksno i individualno. Rozacea se teško liječi ali se vrlo uspješno drži pod kontrolom. Terapijom je moguće dovesti kožu lica u stanje neprimjetnog crvenila. Terapija može biti lokalna s tvarima poput azelaična kiseline, tretinoina, metronidasola, ihtiola. Sa uspjehom se daje terapija antibioticima ili izotretinoinom.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.