Nemoguće je zamisliti „one dane u mjesecu“ bez tampona. Međutim, taj način higijene nije baš potpuno bezopasan
Tamponi su jeftini, brzo i jednostavno se koriste i štite nas od stalnog straha od sjedanja na bijele presvlake.
Godišnje se proda oko dvije milijarde tampona i doista su ugodniji za nošenje od uložaka. Doduše, nisu baš toliko bezopasni kao što mislimo: obični tamponi sadrže razne kemikalije i otrovne tvari. Ekološki test pokazao je da je kod 15 marki ispitanih tampona tek jedna bila bez grešaka. U drugima su pronađeni tragovi pesticida, dioksina, ftalata (omekšivača), halogeni spojevi te čak i formaldehid (koji uzrokuje rak).
Druga opasnost od tampona jest zaboravljivost: naime, ostane li tampon duže vrijeme u tijelu, može uzrokovati sindrom toksičnog šoka, a to čak može - ako nastane sepsa ili dođe do otrovanja krvi - uzrokovati smrt. Stručnjaci stoga savjetuju mijenjanje tampona svakih dva do osam sati.
Obični tamponi, osim toga, imaju premaz koji čini glatku površinu tampona (zbog lakšeg stavljanja): a to je najčešće napravljeno od genetski manipulirane vune koja je „obrađivana“ pesticidima i insekticidima. Taj sjajni sloj ne utječe na sposobnost upijanja tampona. Zamisli, običan tampon može – zbog umjetnih tvari od kojih je napravljen – trajati do 500 godina prije nego istrune. Zdravija i prije svega ekološki prihvatljivija varijanta su tamponi od bio-pamuka: osim toga, kod izbjeljivanja se na njima ne koristi klor te nema sintetičkih i kemijskih dodataka.
Alternativa su obični ulošci i menstrualne čašice: prema jednom istraživanju čašice čak i poboljšavaju seksualni život žene (zbog toga jer smanjuju suhoću vagine), puno su podnošljivije te ekološki prihvatljivije.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.