- Swap ili sajmovi razmjene u našim krajevima možda još uvijek nisu onoliko česti koliko bismo voljeli, no iskreno se nadamo da ćemo ih gledati sve češće
- Pozitivnih strana imaju na pretek, a jedna od onih najvažnijih svakako je doprinos održivosti budući da promiču kulturu ponovne upotrebe i smanjenje otpada
- Marija Krpina Afshari samoinicijativno je organizirala jedan takav koji će se održati 21. listopada, a tom nam je prilikom otkrila i nešto više detalja
Sajmovi razmjene ni u svijetu ni kod nas već dugo nisu nikakva novost, no za razliku od mnogih zemalja u kojima se organiziraju redovito, u našim su krajevima još uvijek kudikamo rjeđi nego što bismo voljeli. Pozitivnih strana imaju na pretek, a jedna od onih najvažnijih svakako je doprinos održivosti budući da promiču kulturu ponovne upotrebe i smanjenje otpada.
Umjesto da kupujemo nove proizvode i bacamo stare, ideja je jednostavna - okupiti ljude i dati im priliku da donesu stvari koje im više ne trebaju i koje ne koriste i zamijene ih za nešto što im je potrebno i što im se sviđa. S jedne se strane ovakvim događanjima smanjuju količine otpada koji završava na odlagalištima te se samim time smanjuje i potreba za novom proizvodnjom, a s druge je ovo odlična prilika za uštedu u financijski ionako sve težim prilikama pa nas zapravo iznenađuje što se ne organiziraju češće.
Prvi sajam razmjene u Zagrebu je u Parku Stara Trešnjevka Marija Krpina Afshari sa svojom prijateljicom organizirala još 2018., a na ideju da ga organizira ponovno došla je, kaže, nakon što su u rujnu neke mame zajedno s učiteljicom i ravnateljicom OŠ August Šenoa udružile snage i organizirale prvi sajam razmjene na školskom igralištu. Razmjenjivale su se tamo odjeća, školski pribor i knjige, a održani sajam bio je dovoljan da ju potakne da još jednom preuzme inicijativu pa je tako svega nekoliko sati kasnije obavijestila policiju da će se 21. listopada sajam održati u Parku Kate Šoljić. Izradila je za njega i plakat u mobilnoj aplikaciji, isti onaj na koji sam nabasala u bespućima interneta.
"Cilj sajma razmjene je da se svi malo povežemo, učinimo nešto dobro i izađemo malo iz zone konzumerizma. Nadam se što većem odazivu i svakako planiram svako toliko organizirati nešto slično. Bilo bi super imati i neki prostor pa da nam ga recimo mjesna zajednica jednom mjesečno ustupi, a što bi bilo posebno korisno u slučaju lošeg vremena", poručila je te dodala: "Bilo bi super kad bi svaki kvart organizirao sajmove takvog tipa. Svi smo mi zatrpani stvarima i nešto što nama ne treba, drugom može itekako biti korisno."
A kako će to točno u subotu 21. listopada izgledati? Sajam će trajati od 16 do 18 sati, a razmjena neće biti direktna, već ćemo ostaviti stvari koje poklanjamo i izabrati nešto što nam treba iz cjelokupne ponude. Svatko tko želi sudjelovati treba donijeti do pet dobro očuvanih odnosno čistih i ispravnih komada, a dobrodošlo je baš sve, od odjeće, obuće, školske opreme, igračaka, opreme za dom, knjiga, ukrasa...
Obavezne su dakako i višekratne vrećice u koje ćemo pospremiti ono što odaberemo i to je to. Preostaje nam tek potaknuti što više prijatelja i poznanika da se odazovu te i sami dođu na sajam i nadati se da nam kiša neće pokvariti planove jer će u tom slučaju sajam biti odgođen do idućeg lijepog vikenda.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.