Life&style
Aplikacije koje ne bi smjela koristiti prije spavanja

Ovu aplikaciju na mobitelu nikada ne bi smjela koristiti nakon 20 sati, tvrde stručnjaci

  • Brojiš ovce prije spavanja? 
  • Ako si se borila da dobiješ pristojan broj sati sna svake noći, krivac bi mogao biti mobilni uređaj u tvojim rukama 
  • Točnije, jedna aplikacija na tvom telefonu na koju si stalno spojena kad imaš problema sa spavanjem

Vjerojatno već znaš da plavo svjetlo ometa rad tvog tijela tijelo i može pokvariti cikluse spavanja, ali ovu aplikaciju nikada ne bi trebala koristiti nakon 20 sati, jer ti remeti san.

Pitaj brojne različite tehnološke stručnjake kojih bi se aplikacija trebalo odreći kad sunce zađe i dobit ćeš niz različitih odgovora, ali s jednom zajedničkom stvari: većina su aplikacije za društvene mreže.

via GIPHY

"Najgora aplikacija za korištenje nakon 20 sati je Instagram“, kaže tehnički stručnjak Luke Arthur, izvršni direktor SimpleGrowa. "Ima štetne učinke na tvoju podsvijest, koja preuzima sve dok spavaš. Čak i ako si se dobro zabavila skrolajući, znaj da to smanjuje REM ciklus spavanja. Dobar REM je kada zauzme oko 20-25% sna, što Instagram smanjuje na 15-16%. Stoga pokušaj ne koristiti Instagram noću ni 10 minuta, jer bi se na kraju mogla navući na dugotrajnije korištenje.“

Možda vas zanima Ova "aplikacija za špijuniranje" za tren će ti otkriti lokaciju tvojih bližnjih, ali može se i zloupotrijebiti Rubrika Life&style Life&style

Još jedna aplikacija je štetna...

„Znanstvenici smatraju da je i TikTok osobito štetan jer potiče oslobađanje adrenalina i dopamina, pružajući energiju i val sreće, što potiče budnost“, kaže tehnički stručnjak Jeroen van Gils, izvršni direktor Fun Zone. „I općenito, plavo svjetlo koje emitira tvoj telefon blokira oslobađanje melatonina, koji ometa tvoj cirkadijalni ritam.“

via GIPHY

Osim mobitela, van Giles podsjeća da sličan učinak imaju i osvijetljeni ekrani. „Vrsta svjetlosnog zračenja koju emitiraju proizvodi dva fenomena transcendencije za ritmove spavanja“, kaže van Giles. „S jedne strane utječu na tvoje prirodno razdoblje spavanja. S druge strane, dodaju faktor ometanja, budući da svjetlost s monitora u tom trenutku odgađa naš biološki sat.“

Nećeš vjerovati što je djevojku dočekalo u fotografijama nakon što je pronašla izgubljeni mobitel Možda vas zanima Djevojka nije mogla vjerovati što ju je dočekalo u izgubljenom mobitelu: "Molim vas javite mi tko su oni..." Rubrika Life&style Life&style
Photo: Shutterstock
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • manfred

    Uzas
  • manfred

    Uzas