- Neki stručnjaci kažu da boje u tvojoj spavaćoj sobi mogu utjecati na tvoj san
- Idealno bi bilo da se u svojoj spavaćoj soba osjećaš kao u sigurnom utočištu u kojem se možeš opustiti te napuniti baterije kad ti je to najpotrebnije
- Stoga pogledaj koje boje zidova u spavaćoj sobi preporučuju stručnjaci
Koliko god vremena potrošila u lovu na najbolji i najudobniji madrac, jastuk, uređaje za praćenje spavanja i druge nadogradnje za svoju spavaću sobu, postoji još jedan faktor koji bi također itekako mogao utjecati na kvalitetu tvog sna: boja zidova.
Ako živiš u iznajmljenoj kući ili stanu, velika je vjerojatnost da nisi imala pravo glasa kod biranja boja za svoj dom. Ali, ako ipak odabireš, boje koje pomažu u promicanju opuštanja i odmora mogle bi biti pogodne za bolji san, smatra Jamie Gold, savjetnica za wellness dizajn i autorica knjige „Wellness by Design: A Room-by-Room Guide to Optimizing Your Home for Health, Fitness and Happiness“.
Stvaranje mirnijeg okruženja u spavaćoj sobi može utjecati na to koliko dobro spavaš. Nekim ljudima upotreba određenih boja može pomoći u stvaranju tog idealnog okruženja za spavanje.
Koje su boje najbolje za spavanje?
„Kad sam odabrala boje za svoju spavaću sobu, odabrala sam boje na temelju svojih osobnih preferencija i stila. Ali, prema spavaćoj sobi trebaš biti strateški mudra, jer neke boje stimuliraju tvoja osjetila, dok druge pomažu u opuštanju“, tvrdi Gold.
Nema ništa loše u odabiru boja za tvoj dom u kojima ćeš jednostavno uživati. Ali, ako tražiš načine kako povezati boju s wellnessom, trebaš biti odlučnija. „Udobnost i radost jedan su od mojih pet aspekata wellness dizajna, a uključivanje omiljene boje u tvom domu to sigurno može poboljšati. Ipak, potrebna je strategija, a razumijevanje svojstava boja može ti pomoći", kaže Gold.
Opet ćeš htjeti odabrati boje za svoje zidove i dekor ili posteljinu u kojima istinski uživaš, ali, „prema znanstvenicima koji se bave bojama, povoljne boje koje u tvoju spavaću sobu unose mir uključuju svijetloplavu, ljubičastu, nježnu boju breskve, nježno zelenu, ružičastu ili boju marelice. Neutralne boje poput bež, smeđe i smeđe boje također mogu djelovati“, kaže Gold.
Boje koje treba izbjegavati u svojoj spavaćoj sobi
Možda ćeš dvaput razmisliti o korištenju svijetlih, „podebljanih“ boja u svojoj spavaćoj sobi i ostaviti ih za druge prostorije - poput ureda u kojem se želiš osjećati stimulirano. „Svoj ured obojila sam u ciglasto crvenu boju zbog kreativnih, stimulativnih svojstava i zbog toga što se soba otvara na privatni vrt s ciglasto crvenim zidovima i htjela sam unutarnju i vanjsku vizualnu vezu“, kaže Gold.
„Ne bih stavila tu boju u svoju spavaću sobu čak i da se otvara na popločano dvorište. Ta je soba obojana mekom, dubokom bojom šljive, koja mi se čini opuštajućom; plus, podsjeća me na moja omiljena putovanja i sretne uspomene“, objašnjava.
Opet, boje koje u konačnici djeluju smirujuće ili poticajno mogu se razlikovati ovisno o osobnim iskustvima. Ali, općenito, trebala bi „izbjegavati poticajne boje poput crvene, narančaste i žarko žute. Poznate su po tome što generiraju energiju, pa ih trebaš držati izvan sobe u kojoj je cilj prebacivanje u stanje mirovanja“, kaže Gold.
POGLEDAJ VIDEO: Znaš li da si genijalna?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.