- Sigurno je da mnogo faktora utječe na rođenje djeteta – a vrlo bitan je dob roditelja
- Međutim, utječe li dob majke u trenutku rođenja doista na inteligenciju djeteta
- Da – tvrde rezultati nedavno provedenog britanskog istraživanja
Osobito se žene u sredini ili krajem dvadesetih godina osjećaju pod pritiskom – jer njihov krug prijatelja ili rodbina smatraju da je trudnoća u toj dobi gotovo pa obavezna stvar. Ali, kad bi pogledali rezultate istraživanja (koji su objavljeni u „Journal of Biodemography and Social Biology“) mogle bi se fino opustiti – i to iz jednog određenog razloga.
Istraživanje
Znanstvenici sa London School of Economics istraživali su podatke od 18.000 britanske djece, odnosno koliko je dob majke u trenutku rođenja utjecao na razvoj djeteta.
Rezultat: djeca od majki koje su prvo dijete dobile sredinom tridesetih godina su inteligentnija od djece majki koje su rodile u dvadesetima. Zašto je to tako, objašnjavaju znanstvenici na sljedeći način: majke, koje su prvo dijete dobile u tridesetima, nalaze se usred života, uglavnom su već obrazovane te imaju veća primanja. Osim toga su često u čvrstim vezama te su planirale trudnoću. S tim pretpostavkama mogu djetetu pružiti čvrstu strukturu, ali mogu uložiti i novac za posebne potrebe te podržati dijete u njegovim hobijima.
Majke u 40-tima
Majke u četrdesetima, kako tvrde znanstvenici, duže doje svoju djecu te im češće čitaju. Doduše, djeca tih majki su sklonija pretilosti – jer se starije majke rjeđe igraju s djecom, tvrde znanstvenici.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.