• Nisu to noćni zalogaji ni položaj u kojem spavaš niti koliko sati noću spavaš
• Riječ je o količini svjetlosti kojoj smo izložene tijekom noći, dik spavamo
• Pročitaj u nastavku o čemu se točno radi – iznenadit ćeš se
Postoje brojna istraživanja koja dokazuju koliko je dobar san bitan za zdravo tijelo, ali i duh. Često se istraživala i veza između dobrog sna te njegov utjecaj na našu težinu. Nedavno je tako jedno istraživanje sna došlo do rezultata koji će nas natjerati da razmislimo u kakvim uvjetima spavamo i, eventualno, ih promijenimo. Jer kako ima jutarnjih navika koje nepovoljno utječu na težinu, tako ima i večernjih, pa i noćnih.
Dobivanje na težini zahvaljujući umjetnom svjetlu
Istraživanje objavljeno u časopisu „JAMA Internal Medicine Journal“ bilo je vrlo opsežno. Znanstvenici su pratili gotovo 45.000 žena – i to ne samo njihove navike spavanja, nego i indeks tjelesne mase koji je bolji pokazatelj jesmo li mršavi, taman ili pretili od one stare formule da se od visine izražene u centimetrima oduzme brojka 110. Jedno pitanje su znanstvenici smatrali osobito napetim: postoji li utjecaj na težinu ako spavamo uz umjetni izvor svjetla? Među te izvore spadaju televizor, noćna lampica ili neko drugo malo noćno svjetlo.
Nezdravo je spavati pred televizorom
Znanstvenici su zaključili kako spavanje pred televizorom ili noćnim svjetlom povisuje indeks tjelesne mase za najmanje 10 posto. To naročito vrijedi za one koji navečer zaspu pred televizorom – tako štete svom snu, a posljedično i tijelu. Umjetno svjetlo uništava naš prirodni ritam sna te tijelu šalje signale da uopće nije noć. Osim toga, plavo svijetlo ekrana sprječava proizvodnju melatonina, takozvanog hormona sna. Dakle, ubuduće budi odgovornija prema svom tijelu te prije spavanja kaži sama sebi: „Gasi svjetlo i laku noć!“
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.