- Kenzo House pariški je dom pokojnog japanskog modnog dizajnera Kenza Takade koji ga je izgradio 1993., a 2018. ga je redizajnirao slavni arhitekt Kengo Kuma
- Rezidencija na četiri kata izgrađena je oko vlastitog unutarnjeg vrta i skrivena daleko od znatiželjnih pogleda u dvorištu stambene zgrade iz 18. stoljeća u povijesnoj četvrti Bastille
- Iako cijena ove rezidencije nije objavljena, za pretpostaviti je da će si tek rijetki sretnici biti u stanju priuštiti ovu nestvarno lijepu posvetu japanskoj umjetnosti
Na stranicama Christie's agencije za prodaju nekretnina osvanulo je jedno od najnevjerojatnijih zdanja u srcu Pariza. 'Kenzo House' ime je 1300 kvadratnih metara velikog pariškog doma pokojnog modnog dizajnera Kenza Takade i skrivenog daleko od znatiželjnih pogleda u dvorištu stambene zgrade iz 18. stoljeća u gradskoj povijesnoj četvrti Bastille.
Izgrađena oko vlastitog unutarnjeg vrta, ova je rezidencija na četiri kata obložena cedrovinom i povezana s prirodom pažljivo uređenim terasama u autentičnom japanskom vrtu s jezercem u kojem žive koi šarani, a za dovršetak izvornog projekta trebalo je punih sedam godina. Rezidencija je izgrađena 1993. godine, a prije pet ju je godina prije smrti Kenza Takade redizajnirao slavni arhitekt Kengo Kuma.
Jednako eklektičan kakva je bila i njegova moda, Kenzo je svoj pariški dom zamislio kao spoj Istoka i Zapada, kultura i umjetnosti, tekstura i boja, svjetla i oblika, a dizajn arhitekta Kenga Kume zadržao je dizajnerovu izvornu viziju. On je stvorio divnu prirodnu oazu koristeći tradicionalne japanske građevinske materijale poput keramike, kamena, bambusa i drveta. “Transparentnost je karakteristika japanske arhitekture. Pokušavam koristiti svjetlo i prirodne materijale kako bih dobio novu vrstu prozirnosti”, poručio je.
U skladu s Kenzovom vizijom autentične japanske kuće i vrta - s mirnim koi jezercem i stablom trešnje, Kuma je rekonfigurirao raspored, donoseći spomenutu transparentnost u svaku sobu i usmjeravajući sve poglede prema vrtu. Cedrovina, tikovina i glina dodani su fasadi kako bi dodali teksturu i toplinu, a rešetke, grede i podovi od francuskog hrasta u interijeru izvrsno nadopunjuju izvorni drveni dizajn.
Engawa, tradicionalni japanski vanjski hodnik izrađen od drvene rešetke, zamjenjuje unutarnji bazen i vodi do japanskog paviljona s tradicionalnom prostorijom za ceremoniju čaja s tatamijem i shoji kliznim vratima koja se otvaraju prema jezercu koi. Upravo je vrt ono što se slavog arhitekta najviše dojmilo, a ovaj rijetki eksterijer postaje krajnji horizont rezidencije, između bambusa, smreke, stabala ružičaste trešnje, javora crvene šljive, lišajeva, mahovine, stijena i krhkih vodopada... Oaza spokoja u kojoj se s drvenog pontona može promatrati balet koi šarana. Iako cijena ove rezidencije nije objavljena, za pretpostaviti je da će si tek rijetki sretnici biti u stanju priuštiti ovu nestvarno lijepu posvetu japanskoj umjetnosti smještenu u srce 11. arondismana. I doista, teško da postoji veličanstvenija!
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.