- Slučaj novinarke koja BBC tuži zbog rodne diskriminacije, 85% manje plaće nego što za sličan posao dobiva njezin kolega, mogao bi se pretvoriti u do sada najvažniji pravni slučaj rodne diskriminacije na osnovi nejednakosti plaća
- Za 15-minutnu emisiju Samira Ahmed je plaćena 440 britanskih funti, njezin kolega Jeremy Vine 3000!
- Osvrnuli smo se i na nejednakost u plaćama u Hrvatskoj: muškarci imaju u prosjeku 13,19% veće plaće od žena za isti posao, a za razliku od EU gdje se taj jaz smanjuje, kod nas još i raste!
Slučaj novinarke britanske javne televizije Samire Ahmed koja matičnu kuću, inače ugledni BBC tuži zbog rodne diskriminacije, konkretno zbog 85% manje plaće nego što je za isti posao dobiva njezin kolega, muškarac, teži da se potencijalno pretvori u do sada najvažniji pravni slučaj rodne diskriminacije na osnovi nejednakosti plaća.
440 funti vs. 3000 funti
Novinarka od BBC-ja traži odštetu od 700.000 britanskih funti (oko 6 milijuna kuna) za koje je tijekom godina oštećena zbog primanja manje plaće. Slučaj se temelji na komparaciji emisije koju vodi Samira Ahmed Newswatch koja ide na kanalu vijesti i BBC One s "Points of View" prezentera Jeremyja Vinea, emisijom tipa "glas gledatelja". Obje emisije traju podjednako, 15-ak minuta, sadržaj im je sličan, njezina se snima u studiju, njegova "na hodnicima". Ipak Jeremy Vine po epizodi dobije 3000 funti, a Ahmedova 440 britanskih funti.
Tko je pijanist, a to samo lupa po klaviru
Vijeće za BBC- dalo je ipak izjavu kako je Points of View i njezin voditelj poput "pijanista u koncertnoj dvorani", dok je Newswatch, za usporedbu, više sličan "nekome koji svira klavir u razredu baleta od 10 djece". Ugledni novinar Stefan Sterrn za The Guardian o slučaju je napisao: "Mislim da nikada nisam vidio da neka organizacija toliko pokušava umanjiti vlastiti rad i doprinos nekog svog zaposlenika." Pri tom ironično ističući neke od najvažnijih vrijednosti koja britanska TV kuća promovira: "Divne stvari se događaju kad radimo zajedno", "Poštujemo jedni druge i slavimo naše različitosti", "ponosni smo što donosimo kvalitetu i vrijednost za novac".
Uvjeravaju žene da nema razloga za tužbu
Prema britanskim medijima BBC sada, u strahu od novih tužbi i opasnosti da će u javnost procuriti još jezivih detalja o njihovom internom korporativnom ponašanju, druge novinarke nagovora na nagodbu. "Potrošili su velik novac ne bi li žene uvjerili da nemaju nikakve osnove za tužbu, ali sada prilaze tim istim ženama i nude novac da se sve zataška – ispričala je jedna djelatnica BBC-a za Guardian.
Verzija BBC-ja: korporacija je tijekom posljednjih godina napravila značajne promjene u plaćanju i ocjenjivanju radnika, a to je rezultiralo velikim brojem upita o plaći. Ti su se upiti, kažu, "uglavnom rješavali unutar kuće", iako je "mali postotak završio na sudu". I opovrgnuli su da su Samiri Ahmed na pregovorima oko plaće rekli da kod njih “ne vrijedi pravilo jednake plaće”. Još nema vijesti o presudi ioak je rečeno da bi trebala biti donijeta oko Nove godine.
Kako je u Hrvatskoj?
O rodnom jazu u plaćama pisali smo 4. studenog, na Dan jednakih plaća. On u zemljama EU je 16%, u Hrvatskoj 13,19%, no da se ne bismo poveselile misleći kako smo u boljem položaju od onih sirotih Šveđanki, Nizozemki, Nijemica treba reći da se ova razlika u u EU iz godine u godinu smanjuje, u Hrvatskoj još od 2010. kontinuirano i odlučno raste! Prema podacima Državnog zavoda za statistiku iz 2107. prosječna bruto plaća u Hrvatskoj za muškarce bila je 8575 kn, a za žene 7444 kn - žene za isti posao zarade tek 86,8% posto godišnje plaće muškaraca. Muškarci u prosjeku na godišnjoj razini zarade 13.572 kn više nego žene te godišnje prime 7416 kuna više mirovine.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.