- Sigurno ti je poznato koliko muke mogu izazvati neudobne cipele nakon nekoliko sati nošenja
- I u ovom slučaju vrijedi: bolje spriječiti nego liječiti!
- S ova tri savjeta ćeš već pri kupovini otkriti hoće li ti cipele biti udobne za nošenje
Premale, prevelike, preuske – kad nam cipele ne odgovaraju, posljedice su uglavnom vrlo bolne. Osim toga, neudobne cipele tjeraju nas na neprirodan hod, opterećuju zglobove, tetive i mišiće – što može uzrokovati dodatno naprezanje te bolove. Cipele pogrešne veličine mogu loše djelovati na prokrvljenost stopala. Posljedica toga su natečene noge i proširene vene. Međutim, kako se to može spriječiti?
Ortoped dr. Doug Tumen je na internetskoj stranici „Well + Good“ otkrio mudru metodu „u četiri koraka“ s pomoću koje ćeš već u trgovini prepoznati dobre cipele. Preporučuje „test pritiska“, „test savitljivosti“, „spužvasti test“ te još i „test pomicanja“.
Kako to funkcionira u praksi?
Za „test pritiska“ trebaš pritisnuti đon cipele u području pete, odnosno čvrsto pritisnuti također i postrance petu kažiprstom i palcem. Što se više to područje uvija, to će nuditi manje potpore kod hodanja.
Kod „testa savitljivosti“ pokušaj saviti cipelu tako da se dodirnu područje pete i prstiju. Ako se cipela može „presaviti na pola“, kao što je slučaj kod japanki, stopalo neće biti dovoljno zaštićeno. Slično funkcionira i „spužvasti test“ - nije dobro ako cipelu možeš stisnuti poput spužve.
I za konačni „test pomicanja“ trebaš isprobati cipele te stati uspravno. Zatim miči prstima gore-dolje. Ima li dovoljno mjesta? Predivno! Ako ti nožni prsti dodiruju materijal cipele dok stojiš, to nije dobar znak. Trebalo bi biti mjesta između prstiju i materijala cipele otprilike širine palca – ako je premalo mjesta, žuljat će te cipela.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.