- Greške se događaju i najboljima pa tako i na glamuroznim i prestižnim nagradama Američke filmske akademije
- Ponekad je riječ o neprilagođenom ponašanju, ali i skandaloznim situacijama koje su obilježile povijest dodjele Oscara
- Ovo su najveći skandali koji su se tijekom godina događali na slavnoj dodjeli
Najveći skandali i najkontroverzniji događaji odvijali su se i na prestižnoj dodjeli filmskih nagrada Oscar. A na njegovome crvenom tepihu škakljivih situacija i scena, izgleda, ne nedostaje.
I dok se i produkcija kao i potencijalni dobitnici pripremaju kako bi sve prošlo što je bolje moguće, ili bolje reći, savršeno, ponekad se greške ipak događaju, I to je sasvim normalno, no često to prerasta i u prave skandale. Od sitnih produkcijskih grešaka, čitanja i proglašenja sretnih (ali krivih) dobitnika, padova na pozornici ili gafova u govoru zahvale - sve to ostalo je zapamćeno kao dio slavnih dodjela. Ovdje smo okupili nekolicinu njih.
Zagonetni nestanak kipića
Američka glumica Alice Brady osvojila je 1937. godine Oscar za najbolju sporednu glumicu u filmu "In Old Chicago", a kako zbog slomljenog gležnja nije mogla preuzeti nagradu, umjesto nje ju je pokupio nepoznati čovjek. Iako su svi pretpostavili da je to netko blizak glumici, kasnije se pokazalo da nitko ne zna tko je on i nikada ga nisu pronašli. Baš kao ni kipić Oscara koji je Brady osvojila.
Zabranjen ulaz
Hattie McDaniel prva je afričko-američka dobitnica Oscara za sporednu žensku ulogu u filmu "Gone With The Wind" 1940. godine. Unatoč tome, skoro joj je zabranjen ulaz na dodjelu, a kad je stigla morala je sjediti za drugim stolom, dalje od kolega iz filma.
Poljubac
Glumac Sydney Poitier bio je prvi crnac koji je osvojio nagradu Oscar za glavnu mušku ulogu u filmu "Lilies of the Field" 1964. godine. Glumica Ann Bancroft ga je, dok mu je uručivala nagradu, poljubila u obraz i izazvala skandal.
Jednak broj glasova
Barbra Streisand i Katherine Hepburn su 1969. godine dobile jednak broj glasova za najbolju glumicu, njih točno 3030. No, budući da se Hepburn na dodjeli nije pojavila, zlatni je kipić dobila Barbra.
Odbijen Oscar
Marlon Brando, legendarni američki glumac, 1973. godine odbio je Oscara kojeg je dobio za ulogu u kultnome filmu "Kum". Večer prije proglašenja rekao je da će izostati s dodjele i poslati manje poznatu glumicu, Sacheen Littlefeather, da se popne na pozornicu umjesto njega. A njezin je govor, kao aktivistice pokreta za prava američkih starosjedioca, danas je još jedan od skandala sa slavnih dodjela.
I scenarist Dudley Nichols još je 1936. godine odbio Oscara, a on je ujedno i prvi koji je to učinio. Učinio je to iz solidarnosti s tadašnjim štrajkom pisaca.
Golotinja
Tijekom dodjele 1974. godine, kad je voditelj pozivao Elizabeth Taylor da preuzme nagradu za najbolji film godine, pozornicom je pretrčao Rober Opal, umjetnik i aktivist za gay prava koji je pritom bio potpuno gol.
Protesti
Susan Sarandon i Tim Roobins si tijekom proglašenja pobjednika Oscara 1993. godine izrazili protest zbog pritvaranja HIV pozitivnih izbjeglica s Haitija od strane američkih vlasti.
Tijekom iste večeri i glumac Richard Gere održao je govor o ljudskim pravima u Kini i maltretiranju Tibetanaca, a kasnije mu je zbog toga i navodno bio zabranjen dolazak. Ipak, s vremenom se i to promijenilo.
Psovanje
Samuel L. Jackson 1995. godine nije osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca u filmu "Pulp Fiction" pa se nije mogao suzdržati i opsovao je ravno u kadar. Umjesto njega tu je nagradu dobio Martin Landau za film "Ed Wood".
Arogantan redatelj
"Titanik", film redatelja Jamesa Camerona, 1998. godine osvojio je 11 nagrada Oscar. Cameron je u govoru zahvalio svim sudionicima snimanja, a na kraju je citirao sebe kroz riječi lika filma, Jacka kojeg je utjelovio Leonardo DiCaprio, i viknuo: "Ja sam kralj svijeta!". Zbog toga su ga mnogi optužili za aroganciju i umišljenost.
Incest
Tijekom preuzimanja Oscara za najbolju sporednu glumicu u filmu "Girl, Interrupted", Angelina Jolie te je 2000. godine izjavila da je "ludo zaljubljena u svog brata", a iste su se večeri brat i sestra poljubili u usta pa je mnogima taj trenutak ostao u pamćenju kao sasvim čudan oscarovski događaj.
Gađanje glumca
Kad je Michael Moore 2003. godine osvojio Oscar za dokumentarni film "Bowling for Columbine", kritizirao je tadašnjeg predsjednika Georgea Busha zbog rata na Blistoku. Mnogima se iz publike kritika nije svidjela pa su ga izviždali, a priča se i da su ga gađali stvarima iz svojih sjedala.
Iste se godine dogodio i neočekivani poljubac glumaca Adriena Brodyja i Halle Berry, tijekom njegovog preuzimanja nagrade za ulogu u filmu "Pijanist".
Pogrešno osvojen Oscar
Warren Beatty i Faye Dunaway su na dodjeli Oscara 2017. godine najboljim filmom greškom proglasili mjuzikl "La La Land". razlog je bio taj što je Beatty dobio pogrešnu omotnicu, koju je predao kolegici. Ona je pak pročitala ime pogrešnog filma. Pravi je dobitnik bio film "Moonlight". No najveći dio neugodnosti bio je trenutak kad se ekipa "La La Landa" popela na pozornicu i kad je producent objasnio pogrešku. Kakav "ups".
Pad
Glumica Jennifer Lawrence na svojoj je prvoj dodjeli nagrada, 2013. godine, u raskošnoj Diorovoj haljini krenula na pozornicu kako bi preuzela kipića za ulogu u filmu "Silver Linings Playbook". U tom se trenu spotaknula, ali i nasmijala samoj sebi pa pokupila svoju nagradu.
Odustajanje od statusa domaćina
Američki komičar i glumac Kevin Hart odbio je voditi 91. dodjelu nagrada Akademije zbog prosvjeda oko homofobnih objava na društvenim mrežama.
Nakon toga je Akademija filmskih umjetnosti i znanosti odlučila da će dodjelu voditi nekoliko prezentera.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.