- Nacionalni park Tara zovu biserom Srbije, a ovu prekrasnu planinu sa svim ljepotama koje je okružuju itekako vrijedi pobliže upoznati
- Više od 200 vrsta životinja, 1019 biljnih vrsta, rijeka Drina, brojna jezera te vidikovci samo su neki od razloga zašto je sve više onih koji za izlet biraju posjetu ovom nacionalnom parku
- Bilo da na Taru dolazimo planinariti, odmarati, paraglajdati, biciklirati, skijati ili pak uživati u nekoj od brojnih manifestacija, jedno je sigurno - poželjet ćemo se vratiti prvom prilikom
Zaljubljenici u prirodu uvijek će rado krenuti u istraživanje nekih novih krajolika, osvajanje nekih novih planina i fotografiranje nekih novih pogleda od kojih zastaje dah, a Nacionalni park Tara, smješten na samom zapadu Srbije, itekako je vrijedan svega navedenog. Prirodne ljepote koje su se ovdje okupile - šume, potoci, jezera, livade te čarobna flora i fauna, glavni su razlozi zašto Taru zovu biserom Srbije pa ne iznenađuje što je sve više onih koji žele pobliže upoznati sve što nudi.
Planina Tara zahvaljujući kojoj je nacionalni park i dobio ime smještena je između kanjona rijeke Drine, doline rijeke Đetinje te planine Zlatibor, a zbog klime i ostalih prirodnih faktora biljni je svijet na njoj osobito bogat pa tu raste čak 1019 različitih vrsta biljaka od kojih su mnoge endemske i reliktne vrste. Osim biljnog, bogat je i životinjski svijet pa je ovaj nacionalni park dom za 53 sisavca i 153 vrste ptica, a od zaštićenih životinja ovdje žive divokoze, srne i crni medvjedi.
Iako je na svoj način čarobna tijekom svakog godišnjeg doba, najbolji mjeseci za izlete na Taru su od travnja do listopada, a ovdje će uživati svi oni koji vole ribolov, planinarenje, vožnju biciklom te duge šetnje šumama i parkovima. Prema kojoj se god strani svijeta okrenuli, ovdje pred očima pucaju prekrasni pogledi, a mnogi će se složiti da su oni najveličanstveniji uz rijeku Drinu te jezera Zaovine i Perućac.
Zaovinsko jezero je kao i Perućac umjetno stvoreno, dugo je malo više od 4 km, no unatoč tome što nije nastalo prirodnim putem, njegova bistrina te više od 600 biljaka koje rastu oko njega nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Perućac sa svoja 54 km dužine djeluje uistinu impresivno, grleći samu planinu, a u najvrućim danima mnogi u njemu rado potraže osvježenje.
Uz ova dva najznačajnija i najveća jezera, ovdje se nalaze i tri manja - jezero Kruščica, Crno Osoje te jezero Spajići koje mnogi smatraju najljepšim od svih zahvaljujući intenzivnoj tirkiznoj boji i gustoj šumi koja ga okružuje. I uz njega se nalazi plaža pa je ovo kutak uistinu stvoren za odmor duše i tijela.
Unatoč tome što je na Tari gotovo pa nemoguće uslikati lošu fotografiju, one najčarobnije uslikat ćemo na nekom od brojnih vidikovaca poput Banjske stene, Osluše, Sjeniča, Crnjeskova, Osluše, Zelenike i Biljeških stena. Banjske stene i Sjenič slove za najpopularnije i najljepše, no daleko od toga da će nas ikoji od navedenih na bilo koji način razočarati.
Sve spomenuto samo je maleni dio ljepota koje na Tari vrijedi pobliže istražiti, a tu su još i kanjoni, tvrđave i brojni drugi zanimljivi lokaliteti od kojih svako nudi jedinstveno iskustvo. Bilo da na Taru dolazimo planinariti, odmarati, paraglajdati, biciklirati, skijati ili pak uživati u nekoj od brojnih manifestacija poput Dana Rače koji se tradicionalno održavaju u listopadu, smještajući glazbu, slikarstvo, književnost i glumu u najčarobniju kulisu, jedno je sigurno - prvom ćemo se prilikom poželjeti vratiti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.