Ulle i Heiner Pietzsch cijeloga života su kolekcionari suvremene umjetnosti. Par koji se našao usred kulturnog skandala u Njemačkoj, otvorio je vrata svoga doma kako bi pokazali kako umjetnost može biti dio prostora u kojem živimo.
Možete li zamisliti da živite u stanu u kojem je svaka figura i svaki komad namještaja gotovo neprocjenjiv. U takvom interijeru žive Ulle i Heiner Pietzsch, par koji je svoju kolekciju umjetnina planirao ostaviti gradu Berlinu, ali zbog strogih uvjeta koje su postavili pred gradsko vijeće do primopredaje još uvijek nije došlo.
Otvoren prostor, praktički bez zidova ispunjen je djelima najvećih umjetnika 20. stoljeća. Frida Kahlo, Diego Rivera, Max Ernst, Jackson Pollock, Salvador Dali, Joan Miro i Konrad Klapheck samo su neki od "podstanara" njihovog doma koji više podsjeća na umjetničku galeriju nego na životni prostor para koji se priprema za mirovinu. "Kada smo počeli skupljati umjetnine, prije nekih 50 godina, to nije bilo toliko skupo kao što je danas. Mi nismo bogati nasljednici, nego poduzetnici i samo smo željeli slike koje će ukrasiti naš dom. Nije nam bilo stalo do novog auta ili jahte, nego do umjetnosti" izjavio je u jednom intervjuu Heiner i dodao kako su im prijatelji često predlagali da skinu te grozne slike sa zidova.
Iako njihov dom krase umjetnine vrijedne između 120 i 180 milijuna eura, stil kojim je uređen interijer ničim ne odaje da se radi o tolikom bogatstvu. Umjesto raskošnih skorojevićkih elemenata, ovaj dom odiše minimalizmom i profinjenom estetikom, ali bez hladnoće koja često prati istu.
"Ulle i ja često igramo jednu igru. Glupu igricu kakvu ima svaki par" otkriva Heiner i dodaje, "Pogađao što će se dogoditi s našim umjetninama sto godina nakon naše smrti. Željeli bismo se vratiti samo na 14 dana da vidimo što je od svega ostalo u muzejima, a o čemu nitko ne govori. Hoće li naša zbirka propasti, kao što su propali i umjetnički pravci."
I dok se Ulle i Heiner pokušavaju dogovoriti s gradom Berlinom oko svoje zbirke, teško je ostati neimpresioniran fantastičnim uređenjem njihova doma koji je postao jedno s umjetnošću.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.