Odlasci u solarij ili na 'kvarcanje' donedavno su bili sastavni dio priprema za ljeto, a ponekad čak i dio beauty rutine tijekom cijele godine. Taj trend je u opadanju, a je li solarij još uvijek IN, kako se mijenjaju navike Hrvatica i kako pravilno ići u solarij, otkrili su nam dr. Aleksandar Gluščević iz Beauty Clinic Martimex i glumica Marija Borić.
Otići na nekoliko 'kvarcanja' prije odlaska na more ili čak činiti to bez obzira na sezonu je donedavno bila ustaljena praksa. Međutim, stalna upozorenja od strane liječnika očito imaju učinka, jer solariji su, čini se, izašli iz mode. Glumica Marija Borić kaže kako se za ljeto priprema na druge načine:
"Probala sam solarij i nije mi se svidjelo. Radije dobivam boju tako da ga 'lovim' vozeći se na biciklu i boraveći u vrtu. Ove godine ne idem na more, pa kožu njegujem kao i cijele godine. Ako znam da ću biti dugo vani, stavim zaštitni faktor i tu sam prava štreberica: krenem s 50, pa nastavljam s 20 i završavam na 10, iako mi se ponekad desi i da izgorim. Ali uvijek sam ona koja svima govori da se mažu. Međutim, solarij definitivno nije moj izbor!"
Opasni i bez kontrole
Da je solarij više nitko ne shvaća olako svjedoči i situacija u Walesu u Ujedinjenom Kraljevstvu gdje je zabranjeno u salonu držati solarije koji funkcioniraju na principu kovanica, tj. ne kontrolira ih kozmetičar, a sve radi smanjenja oboljelih od raka kože u Walesu i Engleskoj gdje je sunčanje u solariju još uvijek popularno. Saloni koji omogućuju sunčanje maloljetnim osobama, mogu dobiti kaznu u iznosu 20,000 funti, što po današnjem tečaju iznosi nešto manje od 200,000 kuna.
Šokantni slučajevi poput onog u kada je 14-godišnja djevojčica dobila opekline na 70% tijela zbog predugog izlaganja u kozmetičkom salonu gdje je nitko nije nadzirao niti kontrolirao, rezultirali su strožim kontrolama, ali i opadanjem broja korisnica solarija.
"Zadnjih nekoliko godina je i kod nas zabilježen kontinuiran blagi pad korištenja solarija", kaže dr. Aleksandar Gluščević iz Martimex Beauty Clinic i otkriva opasnosti solarija:
"Najveća opasnost koja vreba je preuranjeno starenje kože (fotooštećenje), a najvažnija razvoj melanoma, zloćudnog tumora kože. Ako se ne koriste zaštitne naočale, može doći i do razvoja fotokeratitisa."
Pojedine žene ipak ne prestaju ići u solarije. Zvijezde poput Christine Aguilere, Jessice Simpson i Lindsay Lohan su česte gošće salona za tamnjenje i ne odustaju od trenda umjetne preplanulosti. Od solarija je pak pobjegla Victoria Beckham. Svoj image 'žene nogometaša' promijenila je tako da je prihvatila stilski minimalizam, ali i odbacila solarij te ekstenzije. S obzirom da su dotične dame nekada znale biti više smeđe-narančaste, nego preplanule, nameće se pitanje, znaju li žene uopće koristiti solarij.
Greške koje plaćamo
"Najčešće greške pri odlasku u solarij su: korištenje dnevne kreme za lice prije odlaska u solarij jer danas gotovo sve dnevne kreme sadrže UV zaštitu (mogu se ukloniti mlijekom za čišćenje lica koje se obično nalazi u kabini), prečesto odlaženje i predugo tamnjenje u solariju (najbolje je slijediti preporuke osoblja), odlazak u solarij sa svježim ožiljcima, ranama, upalnim aknama i sl.", kaže Aleksandar i dodaje kako izlaganje upaljenog tkiva UV zrakama može uzrokovati hiperpigmentacije, nepravilno zarastanje i ostale estetske probleme, dok kod problema s aknama solarij daje samo privremene rezultate i poboljšanje.
Naglašava kako je iz higijenskih razloga bolje koristiti stajaće, a ne ležeće solarije, a u dobrom salonu uz uređaj ćete pronaći: naočale, kozmetiku za čišćenje lica, kremu za tijelo i kremu s UV zaštitom za selektivno nanošenje na tijelo (npr. na ožiljke, usne, oko očiju..). Aparati bi se trebali održavati prema uputama proizvođača, trebale bi biti aktivne sve cijevi/žarulje, a zamjena žarulja se treba raditi svakih godinu do dvije, ovisno o učestalosti korištenja.
"Osobama mlađima od 30 uopće se ne preporučuje korištenje solarija radi rizika od razvoja melanoma. Osobe izrazito svijetle puti mogu koristit bronzere, spray-tan i slične metode tamnjenja bez izlaganja UV zračenju. Inače, najbolje se sunčati u razmacima od 3 do 5 dana, krenuti s kraćim sesijama (5 min) i povećavati ih za minutu do dvije (do maksimalno 15 min). U svakom slučaju, koža bi nakon sunčanja trebala biti vrlo lagano roza, nikako crvena. Ako "izgorite" u solariju, treba učiniti dulju pauzu (bar 10-ak dana) dok se koža oporavi i umiri. U oporavku pomaže upotreba preparata na bazi aloa vere, kantariona i sl.", kaže Aleksandar.
Gluščević kaže i da solarij može biti dobra priptema za sunčanje na plaži ako se pravilno koristi, ali nije zaštita sam po sebi. Kaže kako bez obzira na preplanulost i jeste li je dobili u solariju ili na plaži, treba koristiti UV zaštitu u skladu s planiranim trajanjem sunčanja, tj. redovito se mazati kremom.
U trendu ili ne?
Danas ipak vidimo kako sve manje žena koristi solarij ili ga koristi umjereno i povremeno, kao da smo shvatile kako nije sve u preplanulosti. Tom trendu u korist idu i neke nove modne ikone koje se čuvaju sunca i rado ističu svoj blijedi ten. Nicole Kidman, Jessica Chastain, Naomi Watts, Emma Stone i brojne druge zvijezde su na crvenom tepihu preplanule samo u ljetnom periodu.
Međutim, nisu samo zvijezde 'krive'. Moda danas nije toliko raskošna kao početkom stoljeća kada je zavladao solarij. Na crvenom tepihu sve više prevladava stilski minimalizam i prigušene bojem dok je prije 15-ak godina bilo najvažnije istaknuti se u jarkim bojama.
Bez obzira na trendove, preplanulost ili ne, svatko će uvijek odabrati ono što mu se sviđa. Za neke je to blijed ten, a za druge preplanulost s plaže ili kozmetičkog salona. Dok god njegujete i čuvate svoju kožu, uvijek ćete biti u trendu.
Više slika pogledajte u galeriji...
Više o ljetnim modnim i beauty trendovima pročitajte ovdje.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.